Zdravé opalování: Opravdu potřebujeme bronz?

Zatímco my Evropané investujeme nemalé sumy do pobytů v soláriích nebo v teplejších krajích, abychom se zbavili přirozeného bledého odstínu, v Asii se miliony žen snaží o úplný opak. I v největších vedrech chodí úplně zahalené a kupují si drahé bělící krémy obsahující těžké kovy a chemikálie, které poškozují kůži a mohou nastartovat i rakovinné bujení. A to jen proto, aby nevypadaly jako vesničanky, které se celé dny plahočí po poli.

Pokud si teď ťukáte na čelo, co to zase v Japonsku nebo v Číně vymysleli za módu a že tělo přece sluneční paprsky potřebuje, ještě chvíli vydržte. Při diskusi o opalování či neopalování se totiž dostáváme do sféry, kde rozum i zdraví bohužel ustupují neúprosnému diktátu módy. A ta má ve zvyku stanovovat si nedosažitelné ideály – pro přirozeně snědšího Asiata je to alabastrová pokožka, pro bledého Evropana naopak co nejtmavší opálení.

Výti s opáleným davem

A neplatí to rozhodně jen pro modelky, herce a celebrity. „Když chceš dělat dobré obchody, musíš na to mít vizáž. Pokud jsi bledý, vypadáš nemocně a nikdo se s tebou nebude chtít bavit,“ poučoval mě nedávno můj známý – úspěšný to podnikatel. Takže to vypadá, že pokud nechcete být „ředitel vápenky“ a pohoršovat okolí svou chorobnou bělostí, musíte se s vlky opalovati. Ale je dobré si uvědomit, že bronz se dá získat více způsoby a je jen na nás, jaký zvolíme a jak daleko hodláme zajít.sunblock-1461397_1920

I když na nás na jaře reklamy na solární studia útočí slogany ve stylu „Připravte se na léto!“, opálení zpod zářivky kůži žádný zásadní náskok před prvními ostřejšími paprsky nedá. Právě naopak – umělé záření pokožku poškozuje, takže se hůře brání účinkům slunečního záření, a při častějších návštěvách solária významně vzrůstá riziko vzniku rakoviny kůže.

Další možností je opálení bez opalování – zde se dostáváme do hájemství samoopalovacích prostředků. Tato krášlidla obsahují látky, které změní barvu svrchní části kůže. Ve většině případů se ale jedná o chemikálie, které rovněž podporují stárnutí pokožky a tvorbu vrásek. Po jejich aplikaci bývá nutné držet se nějakou dobu ve stínu a kůži důkladně ošetřovat krémem proti slunci. V případě nástřiků samoopalovacím prostředkem navíc hrozí vdechnutí i požití těchto chemikálií.

Pozor na zázračné pilulky
„Nejbezpečnější způsob, jak si nasimulovat opálení, je nespoléhat se na sprejovou trysku, nýbrž nanést si pudr štětcem; nejbezpečnější volbu máte v bronzovém pudru na minerální bázi (nikoli na bázi mastku),“ radí Gillian Deaconová, autorka knihy Ve rtěnce je olovo. Zároveň varuje před zázračnými pilulkami – „opalováním v tabletách“, v nichž testy v minulosti odhalily karcinogenní látky. Pokud bez samoopalovacích prostředků nemůžete žít, řešením mohou být exempláře na přírodní bázi, které pokožku nejen obarví, ale i vyživují a chrání před sluncem (Lavera, Nobilis Tilia).

A na závěr se dostáváme ke klasickému povalování se na slunci. Vzhledem k tomu, že existuje mnoho typů pokožky, které na sluneční lázeň reagují více či méně dobře, je na každém z nás, aby uvážil, jak často a intenzivně svou kůži slunci vystaví. Pomoci mohou i obecná doporučení pro bezpečné opalování – ale ruku na srdce, kdo by u moře čekal ve stínu do čtyř odpoledne, než může jít na pláž?

Pokud už na slunci pobývat chceme, nebo rovnou musíme, měli bychom se o svou kůži postarat tak, abychom se v noci nemuseli učit spát ve stoje. Běžné opalovací prostředky na bázi chemických UV filtrů často obsahují nebezpečné látky, které kůží pronikají dále do těla a mohou negativně ovlivňovat zejména činnost hormonálního systému. Většina z nich také neposkytuje ochranu před škodlivými UVA paprsky, a dokonce tlumí varovné signály kůže, takže spotřebitel v domnění, že je chráněný, vystavuje své tělo nebezpečnému záření ještě důkladněji.

Přírodní minerální filtry

Pro citlivou kůži dětí, ale i pro dospělé jsou proto vhodnější produkty s minerálním UV filtrem, které na pokožce vytvoří ochranný film odrážející škodlivé záření (Lavera, Butterbean). Jejich základem jsou jemně umleté přírodní minerály. Na rozdíl od klasických opalovacích prostředků se nevstřebávají se do těla, působí ihned, bývají lépe snášeny i citlivou pokožkou a neobsahují chemické látky ohrožující mořské organismy.

Kůži pomáhají před sluncem chránit i přírodní oleje, které navíc obsahují látky podporující její přirozenou regeneraci. K nejoblíbenějším patří olej z malinových semen, u kterého se udává UV faktor 30 až 50. Podle některých výzkumů ale přírodní oleje kůži před působením slunečních paprsků zcela ochránit nemohou. Další možností je tak nakombinovat vhodné oleje (kokosový, olivový, mandlový, jojobový,sezamový) s minerálním filtrem (oxid zinku) a vytvořit si vlastní domácí opalovací krém.

Všeho ale s mírou, někteří odborníci upozorňují, že jedinci, kteří ven nevyjdou bez důkladné vrstvy sluneční kosmetiky, mohou trpět nedostatkem důležitého vitamínu D. Ten si totiž tělo vyrábí při kontaktu se slunečními paprsky a je důležitý coby ochrana před kardiovaskulárními i autoimunitními onemocněními. Doporučených dvacet minut slunění denně vám zajistí zdravé opálení, stačí na doplnění vitamínu D a zlepší vaši náladu, a to aniž by tělo přišlo k úhoně. Tak na sluněnou 🙂

Použité zdroje:
Gillian Deacon: Ve rtěnce je olovo
Stacy Malkanová: Doba jedová 3 – Kosmetika

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář