Zachumlejte se do hřejivé vlny

Schválně, co se vám vybaví, když se řekne „vlněný oděv”? Také před vaším vnitřním zrakem vyvstanulo cosi hutného, tlustého a ideálně ještě škrábajícího? A teď o tom, jaká opravdu kvalitní (na to pozor) vlna skutečně je.

Příroda ovcím nadělila dokonalý kožíšek. Nejkvalitnější je jemná australská vlna typu merino, u níž povrch jednotlivých chloupků pokrývá obrovské množství mikrošupinek. Ty zadržují vzduch, díky čemuž má merino vlna úžasné termoregulační vlastnosti, srovnatelné s moderními funkčními materiály. Toto přirozené duté vlákno v létě chladí a v zimě hřeje.

Komfort ovčího kožíšku
Jak to, že se ovečka v parném létě pod tak hustým kožichem neuvaří? Protože vlna skvěle odvádí pot – buď se odpaří, a nebo ho nasákne dovnitř do pórovitého vlákna. I když dokáže zachytit vlhkost až v objemu třetiny své váhy, na povrchu stále zůstává příjemně suchá.

Ovečkám je v kožíšku dobře také proto, že vyniká prodyšností, a to i pokud zmoknou. Stejně tak v oblečení z ovčí vlny přirozeně dýchá i lidská pokožka. Dokonce průběžně dostává ozdravnou „mikromasáž“, která zlepšuje její prokrvení a zpomaluje stárnutí.

Možná ještě nevíte, že vlna má i přirozené antibakteriální vlastnosti. Roztočům a dalším nepříjemným potvůrkám se v ní prostě nedaří přežít, natož se namnožit. Díky tomu ani opakovaně nošené vlněné oblečení není nepříjemně cítit a většinou ho stačí jen důkladně vyvětrat.

Ekzematici a lidé s citlivou pokožkou (včetně opruzených miminek) zase ocení jemný a hřejivý dotek vlny srovnatelný s hedvábím. Vlněné vlákno je podobně jako lidský vlas velmi elastické, dokonce se smršťuje a prodlužuje v závislosti na teplotě, takže vlněné úplety není nutné vylepšovat syntetickými vlákny. Již zmíněná merino vlna je navíc, na rozdíl od hrubších typů rouna, přirozeně hypoalergenní.

Další nepříliš známou vlastností ovčí vlny jest, že svého nositele účinně chrání před nebezpečným UV zářením. Likviduje také nezdravé kladné ionty, což z ní dělá ideální materiál na lůžkoviny pro alergiky. A v neposlední řadě vyniká mimořádnou odolností, zejména proti oděru.

Pro miminka i dospěláky
Ovčí vlna je zkrátka dokonalým výtvorem milionů let přírodní evoluce, který člověk využívá již po tisíciletí. Nástup levnějších syntetických vláken ji ale vytlačil na okraj zájmu. Zejména pro děti však vlna zůstává nejpřirozenějším materiálem. Dnes se z ní kromě oblečení pro nejmenší dokonce vyrábí i moderní plenkové kalhotky a vrací se i vložky z léčivé vlny.

Antibakteriální a léčivé vlastnosti tohoto materiálu ale využijí i dospělí. Pomáhá totiž při bolestech kloubů a páteře, mírní potíže spojené s úrazy a dokonce snižuje riziko infarktu a vylepšuje paměť.

Kromě dokonalé stavby vlákna stojí za plusy vlny také ovčí tuk lanolin, který přirozeně obaluje každý chloupek. Právě on zajišťuje likvidaci roztočů, chrání rouno před znečištěním, působí protirevmaticky a prokrvuje pokožku. Největším množstvím lanolinu se může pochlubit jemná australská merino vlna.

Abychom i my byli k ovcím, které nám poskytují tak úžasný materiál, fér, je důležité volit výrobky s certifikátem mulesing free. Ten zaručuje, že použitá vlna nepochází z ovcí, které byly podrobeny drastickému “skalpování”, jež je spornou prevencí proti závažnému kožnímu onemocnění. V Bráně k dětem nabízíme pouze mulesing free produkty.

Náš tip:
Na procházky v chladných dnech je skvělé vlněné oblečení, třeba barevné kamaše, svetýrky a kabátky od Disany nebo praktické merino rukavice, kukly a body Manymonths. Nejmenším dětem zajistí teplíčko podložky, vložky do kočárku a fusaky z ovčí kůže Fellhof.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Mulesing – proč chtít vlnu bez krve

Že jste o mulesingu ještě nikdy neslyšeli? Tak si představte, že se vezme ovce, znehybní se a bez jakéhokoliv umrtvení se jí ořeže kůže kolem zadku včetně ocasu. V Austrálii, […]

Testování biobavlněných ručníků a osušek Tierra Verde

Čtyři vylosované zákaznice a jedna bloggerka se zapojily do našeho testování nových biobavlněných ručníků a osušek od Tierra Verde.  Pokud hledáte nového mazlíka do své koupelny nebo praktický dárek, který příjemně překvapí, čtěte s […]

Ekožena v luxusu

Kdo se rozhodne vyzkoušet moderní ekologické intimní pomůcky pro ženy, brzy zjistí, že jsou příjemné, měkké, pohodlné a bezpečné. Významně ulehčují přírodě, ale nezanedbatelně prospívají také našemu zdraví. Jejich používání […]