Vánoce „nazeleno“ aneb Šiřte to dobré

Asi kolem sebe také slýcháte stesky, jak se nejkrásnější svátky roku změnily ve vyčerpávající konzumní smršť. A že to dříve bývalo lepší. Méně dárků, ale zato víc klidu a býval i sníh, dokonce celé závěje sněhu…. Lamentuje kde kdo, ale málokdo se nenechá strhnout, když všichni na poslední chvíli vymetají obchoďáky a vůbec dělají všechno pro to, aby za pár let sněžilo leda v Himalájích.

Na Vánoce se většinou začnu připravovat už v říjnu. Seznam dárků a úkolů, který si načrtnu do diáře, lehce připomíná bojový plán. Cíl mise Šťastné a zelené je jasný – už žádné zbytečnosti, udělátka a ozdoby, z nichž většina skončí coby lapač prachu nebo rovnou v popelnici. Budou se nadělovat samé užitečné věci, ideálně s titulem eko. Díky seznamu mám nejen přehled, co ještě potřebuji sehnat, ale také se snáze vyvaruji ukvapeným nákupům.

A jako AGITACE
Nejvíc samozřejmě mívám spadeno na dárky. Moc se mi líbí články Kateřiny Varhaník Wildové v Pravém domácím časopisu, kde mimo jiné vysvětluje, že každá koruna, kterou utratíme, je vlastně náš hlas. A že každým svým nákupem spoluutváříme svět kolem sebe. Proto jsem Vánoce povýšila na čas, kdy je třeba lehce obohatit tužby svých blízkých.

Celoročně je na to připravuji agitací v oblasti ekodrogerie, přírodní kosmetiky a zdravé výživy. Pokud mají mí drazí na Vánoce jásat nad tuhými šampony, vlněnými ponožkami, pratelnými svačinovými kapsami a hlavně roční zásobou ekologického prostředku na mytí nádobí, je třeba, aby věděli, proč jsou lepší než to, co používali doposud. Průběžně rozdávám na zkoušku mýdlové ořechy, ekologické saponáty i prací prostředky a silnějším povahám prezentuji svou opečovávanou výbavičku látkových vložek.

Výsledek těchto taktických průzkumů? Plno lidí má o ekologické alternativy zájem, jen s nimi většinou mají málo zkušeností. Ideální je proto podělit se s nimi o ty své a přidat trochu osvědčeného produktu na otestování. A také mě potěšilo, že plno lidí už má doma také „předárkováno“ a mou nadílkovou strategii s pochopením schvaluje.

B jako BALENÍloop-1065920_1920
Jeden rok jsme si s mužem udělali úplně bezobalové Vánoce. Byl to trochu úlet, ale rádi na to vzpomínáme. Dobíjení se do důkladně zabalených balíčků jsme totiž nahradili povídáním o tom, odkud daný dárek je a proč jsme se rozhodli právě pro něj.

Průběžně si schovávám dárkové tašky a krabičky, které se ke mně dostanou, mou vánoční spotřebu to ale bohužel nepokryje. Vloni jsem si nakoupila větší sáčky z recyklovaného papíru, které se coby obal na dárky velmi osvědčily. Moc se mi také líbí nápad přítelkyně mého bratra, která koupila úplně obyčejný balicí papír, převázala ho přírodním provázkem a ozdobila visačkami.

Náš tip:
Vlastní visačky, originální balicí papír či dekorace vykouzlíte s pomocí krásných razítek od Aladine.

C jako CO DŮM DAL
Zaujal mě i trend, který se v mém okolí objevuje stále častěji – obdarovávání domácími potravinami. Ať to jsou marmelády, šťávy, kompoty, kysané zelí nebo pořádně řízná slivovice. Klučinovi od kamarádů dokonce maminčina malinová šťáva zachutnala tak, že nechtěl pít nic jiného a nezbylo, než mu ještě před dalšími Vánocemi dodat novou várku.

Letos konečně budu mít k dispozici pořádnou troubu, takže po pokusech s nepečeným raw cukrovím nastoupí pečená vánoční klasika. I když v poněkud zdravější podobě. A pokud se mi perníčky podaří upéci i hezky nazdobit, budou z nich krásné dárečky, které potěší nejen oko.

Náš tip:
„Živé“ a zdravé dobroty nejen na vánoční stůl najdete v sekci Raw strava.

D jako DEKORACEchristmas-216873_1280

Asi jsem opravdu staromilec, ale to, čím se naplní obchody a tržnice před Vánocemi, je pro mě z drtivé většiny dokonalým příkladem plýtvání a nevkusu k tomu. Samý plast, třpytka a žárovička. A když už se prodávají dekorace z přírodnin, je třeba je důkladně našňořit – už jsem potkala i větve nalakované pro větší efekt na černo. Brrr…

Podobné je to i s vánočním stromečkem. Kvůli mně opravdu nemusí jedličky a stříbrné smrčky vážit cestu až ze Skandinávie. Zase bude výprava do lesa na spadané větve, které ozdobíme dřevěnými panďuláčky od babičky. Kdybych ale jednou vánoční výzdobě přišla na chuť, nejvíc se mi líbí skleněná klasika, ozdoby z přírodnin nebo kousky, které nabízejí možnost dotvoření– třeba papírové ozdoby na domalování.

Po všech těchto přípravách nezbývá než doufat, že se někdo neurazí, až místo obligátních blbinek nafasuje kilovku mýdláků nebo pratelný ubrousek na svačinu. A že mi návštěvy nepomluví nenačančaný byt. A že se mi to zdravější cukroví letos opravdu povede a že mu přijdou na chuť i příbuzní. Prostě že mě ve finále bude kromě rozpáleného radiátoru hřát vědomí, že jsem letos své koruny, tedy hlasy, poslala tam, kde mají smysl; že jsem udělala něco pro blaho svých blízkých a že z těch přepečlivě zasetých semínek určitě něco vzejde.

Třeba už příští Vánoce i na mě bude pod nazdobenou větví spiklenecky mrkat nová dóza na obědy bez ftalátů, šikovná ekotaška nebo něco úplně neznámého, co moc ráda vyzkouším. Tak šťastné a zelené 🙂

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Látkové vložky – přežitek, nebo luxus?

Malé úhledné barevné měkké balíčky, které velmi rádi na stáncích i v prodejně všichni vezmou do ruky, prohlížejí si je se zájmem a nadšením… ovšem jen do chvíle, než zjistí, […]