Tipy na mňamózního Mikuláše bez traumat

Svatého Mikuláše a jeho čertovsko-andělskou družinu jsme coby malí špuntové vždycky očekávali s dost smíšenými pocity. Na jednu stranu jsme se těšili na sladkosti, ale vždycky nás to stálo pár chvil opodstatněného strachu, jestli si nás čertiska letos opravdu neodnesou. Jednou mě totiž pekelník nacpal do pytle a pustil mě až před domem. A i když jsme to všechno zvládli na výbornou, včetně povinné písničky nebo básničky, stejně náš balíček pravidelně zahrnoval i výstrahu v podobně černého uhlí. Tedy až do doby, než naši obec úspěšně plynofikovali…

Dnes už si většina rodičů naštěstí uvědomuje, že strčit malé dítě do náručí hrozivě vyhlížejícího čerta je jedna z celkem zaručených cest, jak mu způsobit doživotní trauma. Skvěle to popisuje Katka Králová z Nevýchovy: „Rodiče často vnímají Mikuláše jako skvělou možnost, jak svého malého raubíře donutit, aby byl alespoň chvíli hodný“. Jenže pokud takové strašení a zastrašování (Jestli nebudeš hodný, tak si tě čert odnese do pekla!) překročí zdravou mez, může to skončit nočním pomočováním, poruchami řeči či panickým strachem ze tmy.

Čert jako zážitek
I výsledky takto vynucené poslušnosti většinou bývají pouze krátkodobé. „Nejlepší je návštěvu čerta a Mikuláše pojmout jako zážitek,“ radí Katka. V takovém případě čert přestává být zákeřným monstrem číhajícím v temnotách, ale mění se v kouzelnou bytost, na jejíž příchod se dítě spolu s rodičem těší jako na zajímavé dobrodružství.

Velmi důležité je potomka nevydat této nadpřirozené síle napospas, ale být pro něj podporou, poskymikulas-736056_1280tnou mu pocit bezpečí. Užitečné nápady, jak z návštěvy Mikuláše udělat zážitek a ne trauma, najdete v Katčině videu. Další možností je navštívit některou z četných „čertovských“ akcí, kde se dítě s pekelníky setká, ale v mnohem uvolněnější atmosféře a ještě si užije třeba soutěže nebo putování za Mikulášem.

A když už pojmeme návštěvu nebesko-pekelné družiny takto „zdravě“, není od věci zamyslet se i nad obsahem balíčků, které mrňousové při této příležitosti dostávají. Dárečky k tomuto svátku prostě patří, vždyť svatý Mikuláš proslul štědrostí a navíc je i patronem dětí. Původ jeho nadílek lze vystopovat až do 10. století, kdy tento světec začal navštěvovat děti v Německu. První zmínky o podobných obchůzkách u nás pocházejí již ze 14. století, tedy z doby, kdy našim luhům a hájům vládl Karel IV.

 Zdravější nadílka
Tehdy se ale děti musely většinou spokojit s mnohem skrovnějšími dárky – jablíčky, sušeným ovocem a ořechy, cukroví už bylo vzácnější. Dnes bohužel většina ne zrovna neobjemných balíčků obsahuje hlavně nezdravé průmyslové cukrovinky – čokolády, sušenky a bonbóny. Pro zdraví dětí na samém začátku zimy není takový příděl cukru, nekvalitních tuků a bohužel i řady sporných „éček“ zrovna vhodný. Naštěstí už dnes není problém sehnat zdravější alternativy a Mikuláš je skvělou příležitostí, kdy dětem tyto dobroty nabídnout.

Plno oblíbených sladkostí je k dostání i v bio kvalitě či bez obsahu umělých sladidel, barviv, aromat a konzervantů. Novějším trendem jsou dobroty v provedení raw – zejména výborné ovocné tyčinky. Zdravou volbou jsou i žvýkačky a bonbóny slazené xylitolem, který působí jako prevence zubního kazu. Jak už jsme zmínili, do mikulášské nadílky tradičně patří i sušené ovoce a ořechy. Ideální je volit plody nesířené, nesolené, neobalené cukrem a nevykoupané v nekvalitní tukové polevě. V některých rodinách Mikuláš kromě dobrot přináší i drobné dárky – takovou předzvěst vánoční nadílky. I zde můžete dát přednost etickým produktům z přírodních materiálů.

Náš tip:
Abychom vám přípravu zdravé mikulášské nadílky co nejvíce zjednodušili, připravili jsme pro vás speciální kategorii v naší Inspiraci, kde najdete kvalitní sušené plody, dobrůtky bio i raw verzi a také malé hry a hračky.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Cukr, jak ho nechceme znát

Cukr = bílý jed! Bílý zabiják! Chraňte před ním děti! Klasický bílý cukr, osvědčený zdroj našich chuťových potěšení, je v poslední době pod opravdu těžkou palbou. I když je dobře, že […]

Recepty na zdravější vánoční cukroví

Nevím, jak u vás, ale u nás se každý rok dušujeme, že letos pečeme maximálně čtyři druhy cukroví, abychom po Vánocích zase nemuseli při zapínání kalhot zadržovat dech jak lovci […]