Tipy na hračky pro děti do šesti let

Hledáte inspiraci na dárek pro svou ratolest? Chcete udělat radost dětem svých blízkých, ale nejste si jistí, jaká hračka je pro ně vhodná? Připravili jsme pro vás tipy na hračky pro miminka, batolata, předškoláky i o fous větší děti:

Od narození do 1 roku2839-kikko-eco-kousatko-bonbon
Během prvního roku života dítě prodělá obrovský vývojový skok z malého uzlíčku v batole, které se chystá na vratkých nožkách vykročit do velkého světa.

24711-zirafa-na-koleckach-detoaPro úplně nejmenší miminka je nejdůležitější blízkost jejich maminky, která naplňuje všechny jejich potřeby. Jako první hračky jsou ideální lehká chrastítka vydávající příjemné zvuky, která mohou zkoumat i pusinkou. Důležité je, aby dobře pasovala do malých prstíků. Úspěch mívají i menší textilní hračky, které vydávají zajímavé zvuky. Další podněty zajistí barevné závěsy nad postýlku či do kočárku.

S prvními zoubky přicházejí na řadu kousátka – ideálně z přírodního kaučuku, dřeva či nezávadného plastu. Mohou mít i podobu přívěsku či korálů a stát se tak praktickou ozdobou maminky. Děti postupně začínají dávat přednost složitějším hračkám, které vyžadují podrobnější prozkoumání, je možné je tvarovat a umí překvapit zajímavými zvukovými efekty. Určitě pořiďte také nějakého plovoucího kamaráda do vany, který udělá z každého koupání velkou událost.

1 až 2 roky23533-dreveny-traktor-prirodni-drevo-goki
Nachystejte si zásoby kostek, zatloukaček, vkládaček, jednoduchých puzzlí a barevných stavebnic, tady se objevuje svět, a to všemi smysly! Zelenou mají jezdící hračky, které procvičí koordinaci končetin i prostorovou orientaci – třeba malá dřevěná auta i zvířátka. Jakmile se batole naučí capkat po svých, baví ho tahací hračky, které pořádně rachtají, když společně podnikají na další vzrušující výpravu.

Vítané jsou i bytelné hudební nástroje – bubínky, tamburíny, dešťové hůlky či zvonečky. Začíná období 26113-muj-prvni-telefon-plantoysnekonečného „čtení“ z lepenkových či dřevěných obrázkových knížek plných zvířátek, při kterém se batole učí první slovíčka. A také stavění a hlavně nadšeného boření staveb z kostek a objevování tvarů a barev. To můžete podpořit dřevěnými vkládačkami a dalšími kousky, se kterými si dítě nacvičí manipulaci – tyčky na navlékání kostek či kroužků, rozkládací panáček, velké korále se šňůrkou… nabídka je opravdu pestrá.

Jemnou motoriku pomohou rozvíjet první pokusy s baby pastelkami či fixami, prstovými barvami, razítky nebo bezpečnými modelovacími hmotami. Mobilní telefony či fotoaparáty, které si děti od dospělých tak rády půjčují a ožužlávají, mohou zastoupit jejich bezpečné hrací varianty. Dítě už nejspíše bude mít svou oblíbenou hračku, která se nesmí nikam na dlouho zatoulat. A líbit se mu určitě budou i první projížďky na odrážedle.

3 až 4 roky15758-kulate-puzzle-na-desce-zviratka-goki
Předškolákům můžete nabízet složitější stavebnice a puzzle, které rozvíjí jejich motoriku a prostorovou představivost. Moc rádi něco rozebírají a zkoumají. Je to doba učení se barev a tvarů, stejně jako rychlého rozvíjení slovní zásoby. Mezi oblíbené činnosti patří kreslení, modelování, tiskání a tvoření z papíru. Přidat můžete také hraní pexes i jednoduchých společenských a balančních her.

U školkáčků bodují i maňásci a domácí divadélka, s nimiž společně ztvárníte vaše oblíbené pohádky. Hodí se i nějaký hudební nástroj, kterým doprovodíte třeba učení rytmických básniček a písniček. Ty najdete v dětských 16372-autodraha-binoobrázkových knížkách, které si děti už mohou prohlížet i samy.

Školkáčky baví napodobovat dospělé, podpořit je můžete hračkami, s jejichž pomocí si maminkovské a tatínkovské činnosti bezpečně nacvičí – smetáček a lopatka, nářadí na zahrádku, domeček pro panenky, malá kuchyňka, vybavení obchůdku nebo minidílnička. Začínají si také hrát „na něco“ – na piráty, záchranáře, výpravu za dinosaury nebo zvěrolékaře a jeho pacienty.

Děvčátka opečovávají a vozí v kočárku své oblíbené panenky nebo plyšové mazlíčky. Klučinům bývají sympatičtější hasiči, policisté nebo popeláři a radost jim uděláte auty, vláčky a nejrůznějšími dráhami, kde je mohou prohánět. A když jsme u toho prohánění – kdo z nás nemiloval svou tříkolku, koloběžku nebo kolo, které až na přídavná kolečka vypadalo úplně jako dospělácké?

V této době si děti začínají při společné hře osvojovat i důležité sociální a komunikační dovednosti a stále více poznávají vzrušující svět kolem sebe.

5 až 6 let18368-prirodovedne-hry-gao
Škola se blíží a i hračky malým neposedům pomohou se na ni připravit. Hodí se ty, které podporují soustředění a hravě děti seznamují s číslicemi a abecedou, ale i zeměpisem, fyzikálními zákony nebo biologií. Nudy se nebojte – mohou to být krásná puzzle, pexesa, razítka i karetní či společenské hry. Báječné jsou také knížky a encyklopedie plné názorných obrázků.

S předškoláky můžete pozorovat život v přírodě, poznávat noční oblohu a planety naší sluneční soustavy i vyrábět všechno možné od navlékání korálků a pískování po malování na trička. Protože už jsou mnohem samostatnější, stačí jim dodat materiál a nechat je tvořit – můžete jim nabídnout třeba některou z kreativních sad. Logické myšlení podpoří 3D skládačky a náročnější konstrukční stavebnice.

A všechnu tu energii, která se nashromáždí při sedavějších činnostech je také třeba uvolnit. Pak se hodí míče, švihadla, guma na skákání, bublifuky, kuželky, kola, kolečkové brusle nebo křídy pro namalování skákacího panáka. Vyzkoušet můžete i venkovní hry jako pétanque, mölkky nebo kriket.

Výběr hraček pro starší děti bývá snazší, protože už mívají své zájmy a koníčky a samy si řeknou, co by je bavilo či zajímalo.

Podle čeho hračky vybírat?
Zatímco před sto lety si většina dětí musela vystačit s jednoduchými panenkami, plyšovými medvídky a cínovými vojáčky, dnes je nabídka hraček takřka nekonečná.  Bohužel to ale také znamená, že rodiče musí být při jejich nákupu mnohem obezřetnější. Velká část plastových hraček se vyrábí v asijských 26099-pohadkove-kostky-plantoyszemích a může obsahovat rakovinotvorná změkčovadla (ftaláty), těžké kovy, optické zjasňovače nebo jedovatá barviva, které pro citlivý organismus dítěte představují závažnou hrozbu. U nekvalitních výrobků hrozí i spolknutí či vdechnutí uvolněných částí. Navíc často vznikají za zdraví i životní prostředí ohrožujících podmínek a jejich nákupem zákazníci podporují vykořisťování chudých dělníků a devastaci Země.

Rodiče, kteří chtějí mít jistotu, že svém potomkovi pořizují opravdu kvalitní, nezávadnou, ekologickou a etickou hračku, naštěstí mohou vybírat ze stále širšího sortimentu certifikovaných výrobků. Ty splňují náročná kritéria, ať se jedná o použité materiály, výrobní postupy, pracovní podmínky i dopad výroby na životní prostředí. Některé jsou dokonce kompostovatelné. Přírodní materiály jako dřevo, kůže, biobavlna či vlna navíc smyslům dítěte poskytnou mnohem hlubší zážitek než neosobní a méně odolný plast. Vyšší pořizovací cenu těchto hraček vyvažuje jejich delší životnost – dětem budou dělat společnost roky.

Brána k dětem má v sortimentu kvalitní ekohračky hned od několika certifikovaných výrobců. Jejich nabídku najdete ZDE.

Další články

Komentáře

  1. My jsme začali motorickými hračkami, pak nějakého toho plyšáka na poňoňuňání, autodráha, domeček pro panenky a k Vánocům nebo narozeninám už dostávají společenské hry – deskovky, karty, vzdělávací. Tůdle jsem narazila na hezký retro, co si pamatujeme z mládí Voltík na násobilku, značky, apod. Tak budou mít letos děti pod stromečkem takové menší retro překvapení od kloboučku hop, voltíka, přemýšlecích her, kde skládají příběhy, apod. Kdyby chtěl někdo inspiraci právě na tyhle retro a další může mrknout na Hračky u kocoura, je tam toho hafo – http://www.hracky-u-kocoura.cz

Přidat komentář

Související články

Naše oblíbené hračky – Goki, PlanToys a Djeco

K hodnotám Brány k dětem patří i smysluplnost – podporujeme výrobce, jejichž produkty jsou ekologické, etické a zároveň nás obohacují. Proto bychom vás rádi seznámili se třemi značkami hraček, které jsme […]

Walki – výletní batůžek nejen do lesní školky

Nezbytnou součástí výzbroje všech dětí, které navštěvují lesní školky, je bytelný batůžek. Měl by být odolný a nepromokavý, protože ho čeká pobyt v terénu za každého počasí, opatřený hrudním popruhem, […]

Ergobag – skutečně zdravá školní taška

Učebnice, sešity, penál, svačina, pití… ačkoliv by děti měly nosit maximálně desetinu své hmotnosti, taška českého prvňáčka většinou váží čtyři až pět kilo, tedy i dvakrát více. Na rodičích proto […]