Proč dítě nenosit čelem od sebe

Zatímco před pár lety českým ulicím jednoznačně kralovaly kočárky, v poslední době jsou zejména ve větších městech stále populárnější šátky či nosítka. Ta rodiči umožňují blízký kontakt s dítětem a zároveň usnadňují přesuny tam, kde vládnou schody či hromadná doprava. I nošení ale není všespásné, pokud rodiče nedodrží pár důležitých bezpečnostních pravidel. 

Ještě stále není vzácnost potkat maminku či tatínka s malým viselcem „přikurtovaným“ v nosítku či uvázaném v šátku zády k rodiči tak, že připomíná hadrovou panenku. Není proto od věci si ujasnit, proč by dítě mělo být nošené čelem k rodiči a ne bezmocně vystavené všemu okolnímu ruchu.

Zdroj: https://www.pinterest.com/pin/237987161535554938/

 

Nerovnat prosím!

Začněme hezky od začátku. V matčině bříšku je dítě schoulené, jinak by to ani nešlo. Po narození ale většinou čelí až nebezpečné snaze být „narovnáno“ – při měření hned po porodu, při spaní v postýlce, v neergonomických “klokankách” a nezdravých chodítkách a bohužel někdy i proto, aby náhodou nezaostávalo za „šikovnějšími“ vrstevníky. Lidská páteř ale potřebuje čas a hlavně trénink, aby získala své typické dvojesovité prohnutí a jakékoliv urychlování jí může uškodit a zajistit ortopedům dalšího věrného pacienta.

Zdroj: https://www.pinterest.com/pin/390124386446473979/

Německá lékařka Evelin Kirkilionis, která se více než dvacet let věnuje výzkumu nošení dětí, nošení miminka zády k rodiči rozhodně nedoporučuje. „ Co se anatomie týče, vycházejí u této varianty všechny výhody nošení naprázdno. Nožičky dětí nejsou v ideální poloze, která eliminuje riziko dysplazie kyčelního kloubu; tento způsob nošení riziko dysplazie naopak spíše zvyšuje. Držení těla je pro kojence nevhodné, protože popruhy nosítek (případně pruhy látky u šátku na nošení dětí) vedou zepředu přes ramena dítěte a tlačí je dozadu, čímž podporují nevhodné rovné držení těla, které může mít v tomto věku za následek nefyziologické prohnutí páteře,“ shrnuje Evelin Kirkilionis fyzické dopady nevhodného nošení.

Upozorňuje také, že v této poloze, na rozdíl od správně praktikované polohy čelem k rodiči, váha dítěte nespočívá na zadečku obaleném plenkami, ale přímo na rozkroku, což může být problém zejména u chlapců. Není žádným tajemstvím, že přehřívání varlat dokáže přivodit až neplodnost. Nošení dětí zády k rodiči ale může ovlivňovat i citlivou dětskou psychiku. Ačkoliv může být miminko širokým výhledem nadšené, je vydáno napospas obrovskému množství podnětů z okolí.

Zdroj: https://www.pinterest.com/pin/10766486581042481/

Když není úniku

„Jednou se však může stát, že se kvůli těmto silným podnětům, kterým se malé děti neumějí vlastními silami bránit, nepodaří včas přerušit vstřebávání přívalu informací. Za prvé proto, že se dítě, ačkoliv by toho za normálních okolností bylo schopno, nemůže samostatně odvrátit, protože mu to tento úvaz nedovolí. Za druhé proto, že silné podněty drží dítě ´v zajetí´, když už jich je příliš mnoho. Děti se dokáží zbavit silných podnětů tehdy, když se unaví, hlavička se jim sesune ke straně a napětí v těle ochabne. Tím se podněty dostanou ze zorného úhlu dítěte a okouzlení pomine. Tohle všechno není při odvráceném úvazu možné,“ upozorňuje doktorka Evelin.

Získané podněty dětský mozek navíc intenzivně zpracovává hlavně v době, kdy je čas spát. A tak se snadno může přihodit, že je miminko zdánlivě bez důvodu podrážděné a plačtivé a rodičům se ho nedaří uspat. Pokud vaše děťátko chce vidět co nejvíc z okolního světa, doktorka Evelin doporučuje nosit ho na boku či na zádech. Pro tento případ jsou většinou pohodlnější šátky než nosítka.
Náš tip:
Více o zdravém nošení dětí se dozvíte na specializovaných kurzech v Bráně k dětem v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích či slovenských Košicích.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Fyzioterapeut Martin Vala o nošení dětí

 Na vyhledávaného brněnského fyzioterapeuta Martina Valu jsem se poprvé obrátila soukromě. Jeho profesionální a zároveň lidský přístup mne natolik zaujal, že jsem se rozhodla oslovit ho ještě jednou a to, […]

Kolébka, nebo vertikál?

Maminky, které začínají s nošením dětí, si často kladou otázku, jak nosit dítě zdravým a bezpečným způsobem. Hledají úvaz, ve kterém bude všechno v pořádku. V současné době existují dva hlavní názorové […]

Nosíme děti v horku

„A neměli byste to nosítko/ten šátek v nějaké světlejší barvě, abychom se s malým přes léto neupekli?“ ptají se občas rodiče, když pro svého potomka vybírají co nejkomfortnější nosítko nebo […]