O vědomém milování s Denisou Říha Palečkovou

Denisu Říha Palečkovou znám z několika seminářů, které jsem již sama nebo s partnerem absolvovala. A protože se mi velmi líbí témata, kterými se Denisa zabývá, i její způsob prezentace, ráda bych je zprostředkovala i vám. Povídaly jsme si spolu o rodičovství, intimitě a kurzech pro páry. Začtěte se a inspirujte se.

 

Denisa Říha Palečková se od roku 2002 věnuje vedení seminářů a profesionálních výcviků v oblasti osobního rozvoje, partnerství, sexuality, celostní smyslné masáže. Spolu s Richardem Vojíkem založili Školu celostní smyslné (tantrické) masáže, Školu šťastného partnerství, masážní studio Tantra Spa a do Čech zavedli také výcviky profese Sexological Bodywork a tzv. vaginální mapování. Se svým manželem vychovává syna Pedra.

 

Deniso, jaké máš zkušenosti s problémy, které řeší v intimním soužití páry s malými dětmi?

Z praxe svých konzultací a seminářů vím, že partnerská intimita je pro mnoho rodičů s malými dětmi výzva. Pracovní stres v kombinaci s péčí o dítě či děti často bývá po pár měsících a letech to jediné, co pár sdílí. Napřed se věnujeme “povinnostem” a čas na partnera a rozvíjení vztahu už nezbývá. Tiše předpokládáme, že vztah bude fungovat “sám od sebe”. Ale tak to není. Je třeba o něj pečovat, stejně jako jsme to dělali na počátku. To jsme chodili na rande, dotýkali se, hodiny si povídali, věnovali si plnou pozornost. Po pár letech vztahu “už víme”, jak partner funguje, co má a nemá rád… Nevěnujeme si vědomou pozornost a to, že spolu jsme, bereme jako samozřejmost. Pochopitelně se po čase cítíme vztahově vyprahlí. Ovlivní to každodenní komunikaci i intimitu.

A jak je to se sexem?

Sex je někdy to poslední, na co mají rodiče pomyšlení. Ale existuje řešení. Rodičům často představuji koncept tzv. vědomého milování, které překvapivě není časově náročné, nevyžaduje předem “chuť na sex”, nažhavení, erekci apod. Kdy i z “bodu nula” či “bodu mrazu” vstupujeme do láskyplné tělesné výměny.

Nezaměřujeme se na žhavost a vášeň a “sexuální výkon”, ale na láskyplnou přítomnost, vnímání toho druhého a záměr prostřednictvím svého těla vytvořit co nejvíce lásky (Make love = milovat se = doslova “dělat lásku :-)). V moderním jazyce by se dalo říct, že pracujeme s pří-stupem mindfulness, vědomého bytí. A svou pozornost zaměřujeme do těla; minimum prostoru věnujeme svým myšlenkám, představám apod. Obracíme se k moudrosti těla. Pak často celí překvapení zjistíme, že naše tělo “nemá problém”; jsou to naše myšlenky, které si utváříme.

A opravdu se dá skloubit intimita a péče o dítě?

Pro vědomé milování stačí například i 10 minut denně. Párům radíme, aby pojali milování jako praxi. To znamená aktivitu, ke které se vracím, i když zrovna nemám náladu, chuť, energii. Podobně se například lidé věnují meditaci nebo sportu. Každý, kdo se zabývá pravidelně nějakým sportem, zažil, že nemá chuť jít na trénink. Ale jde, protože je středa večer a je trénink. Nepřemýšlí o tom. A navíc ví, že až půjde z tréninku, bude mu dobře.

S milováním je to podobné! I když mnoho párů tato myšlenka nejprve zaskočí, protože předpokládají, že milovat by se měli jen tehdy, když na to mají oba chuť. To se však novopečeným a navíc zaměstnaným rodičům děje poměrně zřídka. Chybějící intimita pak vytváří další propast a nedorozumění v komunikaci a spouští se začarovaný kruh stupňující se frustrace ve vztahu.


Chybějící sexualita se má tendenci projevovat také jako zvýšené napětí, popudlivost a hádky.
Proto je dobré tento začarovaný kruh protnout vědomým rozhodnutím. A tak jako po hodině sportu se můžeme cítit plní energie, i když předtím jsme se sotva vlekli, tak po chvíli vědomého milování se můžeme cítit skvěle, i když jsme na to předtím vůbec neměli chuť.

Jak to konkrétně děláte vy?

Děláme to přesně tak, jak popisuji. Málokdy chodíme spát před půlnocí. Je pro nás přirozené “vstoupit” do milování, i když ani jeden z nás není na počátku vzrušený. Víme, že se tato energie postupně vybuduje. A navíc u nás platí, že když dá jeden z nás podnět k milování, druhý na to reaguje pozitivně a “přidá se”.

To je pravděpodobně opak situace většiny moderních ložnic. Dnes je běžné, že sexualitu v páru “ovládá” ten, kdo nemá chuť. A druhý to má respektovat. Naopak v indiánské tradici Quodoushka, která se zabývá naukou o vědomé sexualitě, to je naopak. Indiáni věděli, že sexualita je základní zdroj naší životní síly. Koneckonců ze sexu pochází i naše tělo a zdejší existence. A tak je přirozeně zajímalo, jak sexualitu rozvíjet, nikoliv tlumit.

Popsala bys prosím stručně tipy pro unavené rodiče?

Zkuste týden praxe vědomého intimního tělesného kontaktu, který vám zabere jen 10–20 minut denně. Vemte si na to 5–10 minut ráno a večer. Lehněte si s partnerem čelem k sobě; můžete být na boku nebo na sobě, v objetí. Slaďte svůj dech do stejného rytmu. Vnímejte oblast bříška a srdce. Pohlaví jsou v kontaktu – dotýkají se nebo mohou být ve spojení.

Po vymezenou zvolenou dobu, která opravdu může být například jen 5 minut, vědomě zhluboka dýchejte, vnímejte svoje tělo a partnerovo tělo. Ústa mohou být pootevřená do polibku, ve kterém si dech vyměňujete. Po uplynutí zvolené doby zakončete uvolněním se v objetí či milováním či spánkem… jakkoliv budete chtít. A pokračujte, den za dnem. Sledujte, co se pro vás bude objevovat. Určitě přijdou chvíle, kdy se vám vůbec nebude chtít. Kdy vás bude všechno možné rušit. Pocity zevnitř i okolnosti zvenčí. Ale vytrvejte, i kdybyste si těch 5 minut měli najít uprostřed noci.

Většina párů postupně zažívá narůstající sblížení i rostoucí vášeň. Ale pozor: popsané cvičení se neděje za účelem sexu, i když milování může být součástí či vyústěním. Někdy se přitom zvedne i vlna pocitů, které jinak brání hlubší partnerské intimitě. Pocity křivdy, zranění, vzteku, smutku. Pozorujte je a nechte je odejít, aniž byste nad nimi začali diskutovat. Jedná se o jednu z variant praxe vědomého milování, která představuje jedno z témat na našich kurzech pro páry.

Na přednáškách často zmiňuješ i vaginální mapování, co je to za metodu?

Vaginální mapování je jemná doteková technika, kdy tzv. mapujeme dotekem vaginální stěny, abychom postupně zvýšili jejich citlivost a tím i schopnost potěšení. Ženám se díky tomu probouzí celé tělo a mají hlubší pocit kontaktu se sebou sama. Odplavují se stará emoční i fyzická zranění, která jsou “uložená” v paměťové tkáni vaginálních stěn. Vagina totiž skutečně funguje jako taková “houba”, která do sebe nasává různé, i negativní, zkušenosti. Vaginální mapování je, dalo by se říci, pročišťuje a uvolňuje.

Metoda účinně pomáhá dokonce i v případě léčení fyzických a emočních traumat, jako je sexuální zneužití či emočně a fyzicky náročný porod. Pomáhá ale například i při bolestivé menstruaci, nepřítomnosti či slabém potěšení při sexu nebo dokonce při pocitu nejasnosti a zmatku v životě. Jakmile se totiž jako ženy spojíme se svým lůnem, jsme doslova ukotvené samy v sobě, sebejisté a zářivé. Někdy je vaginální mapování spojené také s léčením jizev – například jizev po porodu (epiziotomie, natržení, císařský řez) i jiných operačních zákrocích.
Jizvy mohou být někdy i dlouhodobě bolestivé a způsobovat když už ne bolest, tak necitlivost. Jejich vliv se řetězí do dalších částí těla. Například jizva po operaci slepého střeva může souviset s bolestí hlavy. Málokdo ovšem ví, že jizvy se daji léčit i roky poté, co vznikly. Člověku se pak navrací citlivost daných míst v těle a vitalita.

Máš pro rodiče a partnery další tipy?

Pokud si to rodiče jen trochu mohou zařídit, určitě doporučuji osobní účast na některém z našich kurzů pro páry. Máme je v různých formátech, od jednodenních akcí (ty jsou i pro jednotlivce),
přes víkendy v různých lokalitách (od jednoduššího ubytování až po noblesní pobyt na Chateau Mcely) až po týdenní kurz v Thajsku. Občas na kurz přijede i pár s ještě kojící maminkou a na hlídání miminka po dobu programu na kurzu si s sebou přivezou například maminku či sestru.

Společně s Richardem Vojíkem se snažíme pomoct a inspirovat i ty partnerské dvojice, které aktuálně účast na kurzu nezvládají. Nebo nemají partnera, se kterým by na kurz přijeli. Vytváříme programy, které lze sledovat i z pohodlí domova. Zdarma lze i zpětně sledovat naše webináře. Další rovina, které se věnujeme, je přímá práce s tělem a vědomým dotekem pomocí naší celostní smyslné masáže. Zpravidla víkendové kurzy věnujeme různým aspektům masáže, od smyslné masáže těla po intimní masáž muže a ženy. Na rozdíl od výše zmíněných kurzů pro páry jsou naše kurzy masáží otevřené i pro jednotlivce.

V mnoha ohledech zde doplňujeme zcela chybějící smysluplné vzdělání o sexualitě, o našem těle, o mužském a ženském prožívání. I témata kurzů masáží postupně zpracováváme i jako videa. První hotové je Umění doteku. Dále připravujeme výukové video k intimní masáži pro ženy, k vaginálnímu mapování, k léčení jizev a další.

 

 

 

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Porozumění v partnerství

Pocit, že nám doma chyběla láska, je v naší populaci velmi častý. A přitom naprostá většina rodičů své děti ráda má a přeje si pro ně dobrý život, lepší, než měli oni sami. V čem je tedy problém?

Přírodní lubrikační gely – vyhněte se toxické rozkoši

V poslední době se roztrhl pytel s produkty, v nichž testy odhalily alarmující množství jedovatých látek. Po potravinách odborníci zaměřili pozornost zejména na kosmetiku. Co se týká lubrikačních gelů, které […]

Deset tipů pro spokojené mámy

1.       Srovnejte si priority – na prvním místě mějte samy sebe. Děti milují spokojenou šťastnou mámu, která je pro ně inspirací. 2.       Nesrovnávejte se s jinými ženami – každá jsme originál a máme […]