Nosíme děti v horku

„A neměli byste to nosítko/ten šátek v nějaké světlejší barvě, abychom se s malým přes léto neupekli?“ ptají se občas rodiče, když pro svého potomka vybírají co nejkomfortnější nosítko nebo šátek. Ano, tmavé barvy pohlcují více infračerveného záření. V případě nosítek a šátků je ale třeba uvědomit si, že největší množství tepla vzniká při blízkém kontaktu rodiče s dítětem – prostě si navzájem „topí“. Jak si s tím poradit, když se teploty začnou nebezpečně přibližovat třicítce?

Vlna a hedvábí

Naprostým základem je oblečení ze savých a funkčních materiálů, které dobře odvádí pot a zajišťuje tepelný komfort. Mezi nosícími rodiči je velmi oblíbená kombinace tenké merinovlny s hedvábím. Hodí se ale také chladivý bambus, moira nebo outlast. Investice do kvalitních kousků je sice vyšší, pohodlí, které při nošení zajistí dítěti i rodiči, je ale v letním parnu k nezaplacení. Některé maminky za horkých dnů nosí své potomky v šátku i úplně bez oblečení, jen v plence.

Šikovným pomocníkem je trojhránek z nebarvené biobavlny, který zabrání přímému kontaktu hlavičky spícího dítěte s vaší hrudí a omezí tak nepříjemné pocení. Stačí ho jen jednoduše připnout patentky k ramínkům podprsenky a můžete s ním i diskrétně kojit nebo si v chladnějších měsících zateplit dekolt. Podobnou službu ale udělá i plenka či bambusová vkládačka.21958

Nezbytný klobouček

Velmi důležitá je také ochrana před slunečními paprsky, která se týká všech nezakrytých partií dítěte. Nastavitelný klobouček se širokou krempou nebo kšiltovka s plachtičkou mají tu výhodu, že zakryjí i citlivý zátylek, kde slunce kůži snadno podráždí. Další možností je pořídit si opravdu široký slamák, který zastíní rodiče i dítě, nebo třeba slunečník. Postačí ale i úplně obyčejný deštník. Ručičky či vykukující nožičky můžete chránit vhodným opalovacím krémem, nejlépe na bázi přírodního minerálního filtru (Lavera, Eco Cosmetics, Butterbean).

Ze šátků jsou pro horké dny nejvhodnější tenké exempláře s vhodnou příměsí. K osvědčeným materiálům patří bavlna, konopí, len či bambus. Horko pomáhají zmírnit také jednovrstvé úvazy, kdy dítě i rodiče obepíná co nejméně látky – například batoh či dvojitý kříž. I u nosítek je možné zvolit modely, které více „větrají“.

Důvěřujte si

Pokud dítě nevystavíte přímému slunci, budete průběžně kontrolovat, zda se nepřehřívá, zajistíte mu dostatečný přísun vzduchu a tekutin a budeme ho z šátku či nosítka častěji vyndávat, aby se “provětralo”, nemusíte se nošení v horkých dech vůbec obávat. Pocení sice nemusí být zrovna příjemné, ale na druhou stranu přirozeně ochlazuje tělo rodiče i miminka. A můžete ho regulovat vhodným oděvem.

Přiměřeně oblečené miminko si v nosítku či šátku dokonce mnohem snáze zajistí optimální teplotu než v přehřátém kočáru. Hluboký kočárek s boudičkou se totiž v době velkého parna může změnit v pojízdný “skleník”, což nemusí vyhovovat zejména malým miminkům, která ještě nedokážou dobře regulovat svou tělesnou teplotu.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Kolébka, nebo vertikál?

Maminky, které začínají s nošením dětí, si často kladou otázku, jak nosit dítě zdravým a bezpečným způsobem. Hledají úvaz, ve kterém bude všechno v pořádku. V současné době existují dva hlavní názorové […]

Šátky na nošení dětí a móda

Dítě nesené v šátku? Zatímco ještě před pár lety bylo něco takového k vidění leda v nějakém exotickém cestopisu, dnes není problém potkat ve městě cestou do práce i několik […]

Fyzioterapeut Martin Vala o nošení dětí

 Na vyhledávaného brněnského fyzioterapeuta Martina Valu jsem se poprvé obrátila soukromě. Jeho profesionální a zároveň lidský přístup mne natolik zaujal, že jsem se rozhodla oslovit ho ještě jednou a to, […]