Neseme dvojčátka zimou

Podzim je už plném proudu, přišly sychravé, deštivé a studené dny a zima se také nezadržitelně blíží. „Ach, jo!“ řekne si možná někdo z vás. „Asi budu muset přeci jen vytáhnout kočárek, jak bych svoje dvojčátka (nebo 2 děti v tandemu) nosila v zimě, vždyť by umrzla.“ A já říkám: Vytahovat kočárek nemusíte, pokud opravdu nechcete. Dvojčátka můžete pohodlně nosit i v chladném či opravdu mrazivém počasí. Ba co víc, nebudete je muset ani moc navlékat, protože se hezky vzájemně zahřejete. A dvojčátka přece hřejí dvojnásobně. Jen je třeba se správně obléci a mít vhodné vybavení! Připojuji pár tipů, jak zimu snadno zvládnete i s dvojčaty.

Výběr šátku
Také zimě je možné nosit v běžném šátku, který už doma máte. Univerzální je 100 % bavlna, která dobře poslouží v průběhu celého roku. Pokud ale pokukujete po novém šátku a chtěli byste nějaký, který je pro toto roční období řekněme vhodnější, pak můžete sáhnout po přírodních materiálech, jako jsou vlna, merino vlna nebo bambus. Ty mají výborné termoregulační vlastnosti a v zimě vás lépe zahřejí (naopak v létě zase chladí).noseni-merino

Vlna je velmi nosný materiál, který zvládne i dvojčátka. Osobně mi více vyhovuje merino, které je jemnější a nekouše, to vlna někdy ano. U vlny je dobré napřed vyzkoušet, jak ji děti snáší, třeba v podobě nějakého trička nebo body, protože některé na ni mohou reagovat alergicky (například pokud mají sklon k atopickému ekzému).

V tomto případě bych raději zůstala u klasické bavlny nebo bambusu, pokud dvojčátka teprve čekáte nebo jsou ještě maličká. Bambus je velmi příjemný materiál, ale není příliš nosný, takže u dvojčátek určitě nevydrží po celou dobu nošení. Samozřejmě záleží, jak vaše děti rychle porostou, ale odhaduji tak maximálně do půl roku. Takže jednu zimu.

Volba oblečení pro děti
Do šátku (případně nosítka) není vhodné děti příliš navlékat. Třeba péřová kombinéza určitě nebude to pravé ořechové. Nejvhodnější jsou stejně jako v případě šátku materiály, které mají termoregulační vlastnosti. Takže bych opět volila merino vlnu, bambus nebo/a hedvábí. Pokud děti špatně snášejí vlnu (viz výše), je možné například pokrývku hlavy koupit vícevrstvou – vnější vrstva merino vlna, vnitřní bavlna.

Je důležité si uvědomit, že šátek vytváří další zateplovací vrstvu a jelikož máte děti na těle, budete se hřát vzájemně. Děti oblékáme podle principu cibule – tedy nabalujeme, aby bylo možné v případě potřeby vrstvu svléknout. Nejjednodušší oblečení do šátku:

1. Vrstva: body (tričko), ponožky, návleky na nožičky nebo overal a ponožky (merino vlna, bambus nebo hedvábí).

2. Vrstva: běžná mikina nebo kabátek (ve větším mraze silnější), zateplené kalhoty. V případě overalu stačí při větším mraze pouze bundička navíc.

3. Zbývající části – na hlavičku kuklička, merino rukavičky (s delšími náplety nad zápěstí, aby bylo dobře kryté), merino „botičky“ nebo běžné boty pro už chodící děti.

Volba oblečení pro dospěléhonoseni-merino3
Sebe oblékáte stejně jednoduše jako děti, abyste se mohli vzájemně hřát. U dospělého je nutné myslet na to, že děti máte jen na horní části těla, kde je třeba se obléknout méně. Vystačíte si s tričkem opět nejlépe z merino vlny, bambusu nebo hedvábí a lehčí mikinou či svetříkem.

Zbytek těla obléknete podle běžných zvyklostí s ohledem na aktuální počasí. Ráda bych v této souvislosti zmínila ještě jeden velice užitečný kus oblečení pro nošení dětí, a to nákrčník. Pokud děti nosíte, běžná šála většinou nestačí, neboť máte odhalený dekolt. Příjemný nákrčník vás hezky zahřeje a dítě bude mít jemný polštářek, pokud usne. Mně se také velmi osvědčily merino návleky na ruce, když jsem měla obě děti v zateplovacích kapsách (na břiše a na zádech) a nebyla příliš velká zima. Návleky jsem si dala pod vlněný svetr, na němž byly děti, a už jsem nepotřebovala bundu.

Horní vrstva
Tak jsme sebe i miminka hezky a hlavně vhodně oblékli, navážeme je do šátku (či vložíme do nosítka) a nakonec potřebujeme ještě poslední vnější vrstvu, díky které nám to naše teploučko neuteče ven.

Pokud máte malá miminka, která nosíte společně na břiše nebo nesete jedno dítě a druhé má partner, pak za nejpraktičtější, pohodlnou a finančně přijatelnou považuji variantu, kdy si pořídíte ochrannou kapsu (ideálně s křížením na gumy, které je přizpůsobivější), do které schováte obě miminka a obléknete si svou běžnou bundu nebo kabát. Je vhodné, aby kapsa byla nepromokavá, nejlépe softshellová.

Ve facebookové skupině Nosíme děti jsem okoukla praktický zlepšovák – v galanterii si pořídíte 2 širší (asi 2 cm) gumy v barvě vaší bundy či kabátu, na jejichž konce přišijete spony na kšandy. Těmi pak ve dvou místech secvaknete dohromady bundu, aby vám pod ni nefoukalo.img_0872

Pokud nesete jen jedno dítě, jste drobnější postavy a chcete trochu ušetřit, vejdete se většinou i do klasické bundy o nějakou velikost větší, například po partnerovi, kterou snadno zapnete i přes dítě. Není to ovšem příliš elegantní řešení.

V případě, že už máte větší děti a nesete jedno na břiše a druhé na zádech, máte v zimním období nejspíše pouze jednu variantu, a tou je nosící bunda se 2 vsadkami. Je nejpraktičtější a nejpohodlnější, i když finančně náročnější. V dnešní době je už nabídka tak široká, že si vybere opravdu každý a určitě se to vyplatí. Bundu je možné nosit už v těhotenství, pak s dětmi a nakonec jako běžnou bundu bez vsadek.

Pokud není příliš velká zima, je možné použít i 2 ochranné kapsy. V tomto případě ale musí mít určitě křížení na gumy, abyste si je zvládla zapnout přes děti vepředu i vzadu sama. Pokud by vám bylo chladno, je vhodné pořídit si vlněné návleky na ruce a nákrčník.

Tak a je to! Jak vidíte, je to celkem snadné, praktické i finančně dostupné. Ať se vám krásně nese zimou!

Další články

Komentáře

    1. To je také snadné 🙂 Snad ještě snadnější než pořídit všechno zateplení. Chce to možná jen trochu cviku, případně pomoc lektorky nošení, která vám poradí, jak nejlépe na to. Je to jako na sebe dostat jedno dítě, jen 2x.

Přidat komentář

Související články

Nosíme děti za chladného počasí

Možná se ptáte, jestli je vůbec možné nosit dítě na těle i v nečase. Jak napoví název tohoto článku – možné to je, existuje totiž spousta praktických vychytávek, které vás […]

Ergonomické nošení dětí

Jelikož se rozmohlo použití názvu “Ergonomické nosítko” i u nosítek, která v žádném případě ergonomická nejsou, rádi bychom v tomto článku upřesnili, jak skutečné ergonomické nosítko od jiných (nevhodných) druhů […]

Nejčastější otázky o nošení dětí

Nemůže mi dítě z šátku vypadnout? Máte-li šátek dobře uvázaný či nosítko správně nastavené, dítě Vám vypadnout nemůže. Kvalitní šátek neklouže, uzel se nerozvazuje. Dokážu si šátek uvázat? Ke každému […]