Nebezpečná svůdnost – rtěnky a spol.

„Ústa krásné ženy jsou květinou, která láká mnoho motýlů“ – autor tohoto řeckého přísloví by asi zíral, kolik odstínů rtěnek, lesků a balzámů dnes ženy nosí na rtech. A možná ještě víc by se podivil, z čeho se drtivá většina těchto líčidel vyrábí a že mohou obsahovat i takové jedy jako olovo či kadmium. Bohužel to ale není poprvé v historii krášlení úst, kdy ženy dávají přednost estetickému dojmu před svým zdravím.

Jeskynní malby napovídají, že si rty zvýrazňovaly už praženy. Ty si ovšem musely vystačit s bobulemi a barevnými hlinkami. Staré Egypťanky vylepšily receptury o různé tuky a vosky a vonné esence, ale také některé jedovaté sloučeniny. Kleopatřiným rtům prý dodávala lákavou barvu směs, v níž figurovali i rozmačkaní mravenci a karmínoví broučci – dnes známí coby košenila.

Jedovatá královnina růž
Ve středověku se rtěnky vyráběly ze včelího vosku a přírodních barviv. Zvýrazněné rty ale byly natolik společensky nepřípustné, že jejich majitelka mohla skončit i na hranici coby čarodějka. Do módy se na nějaký čas dostaly v 16. století za vlády anglické královny Alžběty I. Ona a její dvorní dámy ale používaly jako červené barvivo vysoce toxický sulfid rtuťnatý.

První vysouvací verzi tohoto líčidla v kovové tubě – tedy rtěnku, jak ji známe dnes, si ženy mohly koupit v roce 1915. Pak přichází éra hollywodských div s oslnivě rudými rty v čele s Marylin Monroe. Rtěnky a lesky na rty se stávají nezbytnou součástí ženských kabelek a zaručeným prostředkem k rychlému zvýšení sexappelu.

Zatímco ale praženy věděly, jakými bobulemi si zkrášlili rty, v době průmyslové výroby rtěnek, balzámů a lesků se jejich běžnou součástí stávají i přísady, od kterých bychom si normálně drželi uctivý odstup. Moderní líčidla na rty mohou obsahovat opravdové jedy. Vyhnout se jim nemusíte, ani když používáte ty nejluxusnější značky. Testy v nich odhalily například:

Olovo – toxické pro nervový systém, karcinogenní, endokrinní disruptor (látky narušující přirozené fungování hormonálního systému), na obalech nebývá uváděno, protože je považováno za kontaminant

Kadmium – karcinogenní, poškozuje játra, ledviny a reprodukční orgány, způsobuje osteoporózu

Rtuť – používá se jako konzervant či pigment, vyvolává alergické reakce, způsobuje neurotoxické poruchy, negativně ovlivňuje vývoj mozku

Hliník – může být součástí syntetických pigmentů, spojován se vznikem Alzheimerovy choroby

Anilin a tartrazin – pravděpodobné karcinogeny, používají se při výrobě barviv

Parabeny – konzervační činidla, toxické pro nervový a imunitní systém, endokrinní disruptory, spojovány s rakovinou prsu, dráždí pokožku

Syntetické parfémy – výrobci na obalu s ohledem na obchodní tajemství nemusí uvádět složení vonných přísad, může se jednat i o toxické látky, které vyvolávají bolesti hlavy, závratě, astma či alergie, parfemace maskuje zápach použitých ropných produktů

Pigmenty z uhelného dehtu – mohou způsobovat alergie, karcinogenní, uhelný dehet je v EU od roku 2004 zakázán

Triklosan – původně herbicid, v kosmetickém průmyslu se používá jako konzervant a antibakteriální složka, karcinogen, narušuje hormonální rovnováhu, dráždí kůži

Vazelína (petrolatum) a parafín – ropné produkty, omezují schopnost těla vylučovat toxické látky

Varovat by nás mělo už to, že základem klasických rtěnek, lesků a balzámů na rty jsou minerální oleje a vosky vyráběné z ropy. Takže si na rty mažeme něco nějako igelitový sáček. Uvádí se, že vyznavačky nalíčených rtů během svého života spolykají zhruba jeden až tři kilogramy této hmoty. Vyhráno ale nemáme, ani když se rtěnka udrží na svém místě. Kůže rtů je totiž mimořádně tenká a prokrvená, takže toxické sloučeniny se skrze ni velmi snadno dostanou do těla.

Olovo není na našem seznamu na prvním místě pro nic za nic. „Je nebezpečné tím, že se v těle hromadí. Mimořádně citlivé jsou k němu těhotné ženy, vyvíjející se plody a malé děti. Je to nebezpečný neurotoxin, který může působit poruchy ve vývoji nervové soustavy a chování,“ upozorňuje Anna Strunecká v knize Babské rady profesorky Stránecké. V ohrožení jsou i nadšení obdivovatelé, kteří rtěnku pravidelně slíbávají z nalíčených rtů.

Jak být tedy krásná a přitažlivá s co nejmenším rizikem? Rozhodně byste se měla vyhnout nákupům této kosmetiky na tržnicím nebo podobně rizikových místech. Na stránkách českého ministerstva zdravotnictví v sekci Nebezpečné výrobky krášlidla na rty z těchto zdrojů figurují v úctyhodném počtu. Nebývá na nich totiž uvedené složení, což v případě alergické reakce či jiných zdravotních potíží komplikuje lékařské ošetření.

Pozor na dětská malovátka
„U holčiček, které jsou celé hrr do experimentů s make-upem, buďte nanejvýš obezřetní. Všechny prodávané kosmetické sady pro panenky jsou napěchovány příšernými chemikáliemi, které byste si nikdy nepřáli mít v pokojíčku své dcery, natož na jejích rtech,“ upozorňuje Gillian Deaconová v knize Ve rtěnce je olovo. Jedovaté látky v dětských sadách líčidel, které rodiče automaticky pokládají za zdravotně nezávadné, prokázaly testy i v České republice.

Dalším užitečným vodítkem je barva a trvanlivost produktu. Čím je výraznější odstín a delší životnost, tím nebezpečnější složky výrobek pravděpodobně obsahuje. Pokud nechcete trávit hodiny luštěním mikropísma, kterým bývá provedené složení kosmetických přípravků, můžete sáhnout po přírodních produktech, jejichž výrobci garantují, že nepoužívají žádné nebezpečné ingredience.

Už i na českém trhu je dostupná přírodní kosmetika s níž dosáhnete profesionálních výsledků. Základem těchto líčidel jsou rostlinné oleje a vosky, barvu jim dodávají pigmenty minerálního, rostlinného či živočišného původu. Na hydrataci citlivé kůže rtů jsou specialisté třeba včelí vosk, jojobový olej či bambucké máslo. Další péči obstarají bylinné a ovocné výtažky. To vše bez syntetických barviv, parfémů a konzervantů.

V Bráně k dětem nabízíme osvědčenou německou značku Lavera, jejíž dekorativní kosmetika na minerální bázi splňuje náročné požadavky pro certifikaci NATRUE. Díky široké nabídce odstínů můžete líčení sladit podle svých představ. Stoprocentně přírodní složení kosmetiky Lavera vyhovuje i ženám s velmi citlivou pletí. Je už jen na vás, zda si vyberete přírodní rtěnku, rtěnku se třpytkami, lesk či balzám na rty s jemným barevným nádechem.

Úžasná líčidla z květů

Kosmetika z květů – to je australská značku Zuii. Její ručně vyráběná líčidla obsahují minimálně 95 % květin a výtažků z nich, to vše v biokvalitě. Jejich tvůrci vsadili na generacemi prověřené ingredience, díky nimž kosmetika Zuii pokožku nejen krášlí, ale i léčí. Pro vegany jsou vhodné produkty neobsahující červené barvivo živočišného původu – již zmíněný karmín. Je libo klasická či tekutá květinová rtěnka? A nebo úžasný přírodní lesk? Samozřejmostí je i sladěná květinová tužka na rty.

Pokud vás baví domácí výroba, můžete si přírodní rtěnky, balzámy a lesky připravit i sami. Mezi osvědčené ingredience patří například kakaové máslo či mandlový, kokosový nebo jojobový olej, které nabízíme i v našem e-shopu.

http://www.branakdetem.cz/vyrobce/zuii

Co říci závěrem? Hýčkání rtů určitě není ztrátou času ani peněz. Nejen vědecké výzkumy totiž potvrzují, že ženy, jejichž rty jsou zdravé a zvýrazněné vhodnou barvou, působí sebevědomě, elegantně a profesionálně. A pokud sáhnete po výraznějších odstínech, těšte se i na obdivné pohledy mužské populace. O důvod víc, proč svým rtům dopřát tu nejkvalitnější péči.

Použité zdroje:
Gillian Deaconová: Ve rtěnce je olovo
Stacy Malkanová: Doba jedová 3 – Kosmetika
Anna Strunecká: Babské rady profesorky Stránecké
Shannon Bucková: Přírodní kosmetika – Jak na to 200 rad, postupů a návodů

www.wikipedia.org

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Zdravé opalování: Opravdu potřebujeme bronz?

Zatímco my Evropané investujeme nemalé sumy do pobytů v soláriích nebo v teplejších krajích, abychom se zbavili přirozeného bledého odstínu, v Asii se miliony žen snaží o úplný opak. I […]

Vaříme zdravě na chatě, v kempu i v lese

Pokud nepatříte mezi fandy buřtgulášů, masových konzerv ani polévek z pytlíku a marnědumáte, co vařit na dovolené, nezoufejte. I v tomto případě můžete vybírat z mnoha jídel, jejichž příprava zabere […]

6 důvodů proč oddálit první koupel miminka

Existuje mnoho důvodů proč zvážit koupání miminka v prvních hodinách nebo dokonce dnech po porodu.  Mnoho nemocnic se zdá mít naléhavou potřebu dítě koupat v prvních hodinách po narození. Jako […]