Naše oblíbené hračky – Goki, PlanToys a Djeco

K hodnotám Brány k dětem patří i smysluplnost – podporujeme výrobce, jejichž produkty jsou ekologické, etické a zároveň nás obohacují. Proto bychom vás rádi seznámili se třemi značkami hraček, které jsme si prostě zamilovali a které se určitě objeví pod stromečky členů týmu Brány. Kdo by také odolal, když se na takové krásné kousky díváme celé dny? 🙂

Goki
Nápadité dřevěné hračky s více než třicetiletou tradicí – německá značka Goki patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce dětských radostí. Svůj věhlas si vysloužila i díky zápalu pro vývoj nových modelů – ročně jich vznikne i 300. Kromě ostřílených designerů přitom značka Goki spolupracuje také s vysokými školami, díky čemuž její hračky získaly řadu ocenění nejen za kvalitu a spokojenost spotřebitelů, ale také za pedagogickou a didaktickou hodnotu.b8a06ace46

Nabídka je opravdu pestrá – modely z neošetřeného přírodního dřeva, pestrobarevné stavebnice, propracované domečky pro panenky, hudební nástroje, puzzle na sto způsobů i moderní dřevěné společenské hry. Zdravotní nezávadnost všech produktů,  zejména složení použitých barev a laků, kontrolují odborníci ve firemních i nezávislých laboratořích.

Výroba je soustředěná do vlastních závodů, případně k menším dodavatelům, což zajišťuje maximální kvalitu i etické pracovní podmínky. Všechno použité dřevo pochází z trvale udržitelných zdrojů. Firma se navíc zavázala za každé narozené dítě v nejsevernější spolkové republice Německa vysadit nový strom. V roce 2014 ohlásila čtvrt milionu vysázených kousků. Jedna za řad výrobků nese certifikát fair trade, společnost také dlouhodobě podporuje vzdělávání dětí v chudých zemích třetího světa. Posílá jim minimálně 50 % zisku své značky ´cause.

PlanToys
Vyloužilé kaučukovníky se v Thajsku prostě pálily – než se architekt Vitool Viranponsavan před více než třiceti lety rozhodl, že je od farmářů začne vykupovat a že z jejich odolného dřeva bude vyrábět hračky. A to ne ledajaké, ale vysoce kvalitní, absolutně ekologické a zdravotně nezávadné34516-pohadkove-kostky-velka-sada-plantoys při jejich výrobě se používají pouze lepidla bez formaldehydů a bezpečné barvy na vodní bázi, které neobsahují olovo ani jiné těžké kovy.

Podobně vybroušená je i samotná výroba. Z kaučukovníků se využije naprosto všechno, například větve a odřezky se mění na materiál PlanWood, který slouží k výrobě kreativních a zároveň velmi bytelných hraček. Společnost zároveň podporuje výsadbu nových stromů. Díky tomuto udržitelnému přístupu hračky PlanToys získaly prestižní certifikát FSC, který potvrzuje, že jsou vyrobené ze dřeva pocházejícího z šetrně obhospodařovaných lesů.

Nezužitkovatelné zbytky kaučukovníků se spalují a dodávají továrně energii. Dalším jejím zdrojem jsou solární panely. Díky tomu vzniká minimum odpadu a továrna maximálně šetří přírodní zdroje. I obalové materiály a tištěné podklady vznikají z recyklovaného papíru. Značka PlanToys svým udržitelným přístupem ročně ušetří přes 40 000 uhlíku a je držitelem desítek ocenění za ekologické podnikání i jedinečný design svých produktů.

Další ocenění získala za přínosné sociální programy. Zaměstnává osoby se zdravotním postižením, sponzoruje vznik dětských hřišť a heren a vyvíjí terapeutické hračky pro postižené děti. Zkrátka maximálně naplňuje svou vizi, že základ lepšího světa lze vytvářet i skrze krásné a dětského ducha rozvíjející hračky.

Djeco
Pokud hledáte opravdu originální hračky, tato francouzská značka vás nezklame. Designy jejích puzzlů, her a hraček jsou prostě neodolatelné a kromě dětí ke hraní spolehlivě přilákají i dospěláky. Také tato společnost patří ke stálicím ve svém oboru, nápadité vzdělávací hry Djeco začala již v roce 32023-vyskakovaci-zviratka-djeco 1954 vyrábět maminka Véronique Michel-Dales. V roce 1960 dokonce získaly čtyři Oskary pro hračky.

Její syn Frédéric se rozhodl v její práci pokračovat a vytvořit hračky, jaké ve Francouzi ještě neviděli. Tak vznikly první kolekce vzdělávacích hraček a her vynikající svým uměleckým zpracováním, kterými se začala psát úplně nová éra tohoto odvětví. Dnes hračky s logem zelené ještěrky dělají radost dětem ve více než 60 zemích světa, dokonce je prodávají i prestižní světová muzea – Louvre ve Francii, Museo Nacional del Prado ve Španělsku či Tate Gallery ve Velké Británii.

Na jejich vývoji se podílí vynálezci, designéři i ilustrátoři. Základní materiály přitom zůstávají  stejně jednoduché a ekologické – dřevo a karton. Kromě estetických kvalit a detailního zpracování je samozřejmostí i naprostá bezpečnost a nezávadnost produktů, které odborníci prověřují přímo ve výrobě i v akreditovaných laboratořích.

Náš tip:
Kompletní nabídku ekologických hraček najdete ZDE.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Káva – proč si uvařit první fair trade šálek

Pokud byste se narodili jako jeden z 25 milionů malých pěstitelů kávy, nečekal by vás zrovna příjemný život. Práce od nevidím do nevidím, neustálá hrozba, že úrodu poničí choroby, škůdci […]

Ahinsa shoes – boty třikrát etické

V poslední době vzrůstá obliba českých a etických produktů. Barefootové boty Ahinsa shoes se ručně vyrábí v Česku, hlavně z tuzemských materiálů, za férových podmínek vůči zaměstnancům, jsou veganské, 20 korun z každého páru […]

Mulesing – proč chtít vlnu bez krve

Že jste o mulesingu ještě nikdy neslyšeli? Tak si představte, že se vezme ovce, znehybní se a bez jakéhokoliv umrtvení se jí ořeže kůže kolem zadku včetně ocasu. V Austrálii, […]