Mulesing – proč chtít vlnu bez krve

Že jste o mulesingu ještě nikdy neslyšeli? Tak si představte, že se vezme ovce, znehybní se a bez jakéhokoliv umrtvení se jí ořeže kůže kolem zadku včetně ocasu. V Austrálii, která je největším světovým dodavatelem vlny, toto zmrzačení ročně absolvují miliony ovcí. Ptáte se proč?

Jednoduše proto, že chovatelé chtěli superovce s co nejhustším kožíškem, až se jim usilovným šlechtěním podařilo stvořit plemeno merino. Tyto ovečky mají zvrásněnou kůži, takže na nich roste podstatně více chlupů než na jejich „hladkých“ kolegyních. Má to ale i svá ALE. Merino ovce mohou kvůli svým důkladným kožichům v australských parnech i zkolabovat. Dalším problémem je, že se v četných záhybech jejich kůže drží vlhkost.

hsiandd2
Zdroj: fashionunited.uk

Bzučící smrt
Nejkritičtější je oblast pod ocasem, kde hustou srst slepují moč a výkaly, což působí jako magnet na mouchy hledající místo pro svá vajíčka. Vylíhlé larvy pak ovce ohrožují smrtelnou kožní chorobou zvanou flystrike – prostě začnou svého hostitele žrát zaživa. Ročně tato bolestivá a zdlouhavá nemoc v Austrálii zabije více než tři miliony ovcí.

Jistý John WH Mules při stříhání již napadených ovcí přišel na to, že pokud jim odstraní kůžu kolem konečníku včetně většiny ocasu, sníží tím riziko nakažení, protože na nové zjizvené kůži už neroste vlna. V Austrálii byl tento postup oficiálně schválen v roce 1930 a dodnes zůstal výsadou této země.

Ovce se obrátí na záda, nohy se jí zafixují železnými tyčemi a následuje odřezávání kusů masa ze zadku. Pro tento úkon se používají železné nůžky a většinou se provádí bez umrtvení. Další variantou je, že se riziková místa zasvorkují a počká se, až tkáň odumře a odpadne. V obou případech to pro ovci znamená nepředstavitelné utrpení.

Sporná prevence
Paradoxní je, že takto “ošetřené” ovce kvůli rozsáhlým krvavým ranám často dostanou flystrike dříve, než se stačí uzdravit. A někdy je před touto chorobou neochrání ani již zhojený hladký zadek. Mulesing je proto v hledáčku ochránců zvířat, kteří poukazují na jeho krutost i omezenou účinnost.

Existují mnohem humánnější metody, jak ovce, které se kvůli požadavkům na výnos vlny staly náchylnější k flystrike, před nákazou ochránit. Jako prevence pomáhá pravidelné stříhání ohrožených partií, používání insekticidů či aplikace látek, které mouchy odradí – například tea tree oleje. Logickou volbou je také chovat méně huňaté ovce, které lépe snáší horké australské klima. Dokonce je v plánu i vyšlechtění nového plemene s již hladkým pozadím.

mulesing-collage-610x274
Zdroj: www.peta2.com

Řekněme NE
Plošný zákaz mulesingu v Austrálii, který měl platit již od roku 2010, se zatím nepodařilo prosadit. I když místní úřady podporují používání analgetik a profesionální provádění této metody, bolestivý zásah s nejistým výsledkem stále musí podstupovat miliony ovcí. Odpor k této drastické metodě ale vedl ke vzniku mulesing-free certifikátů, které spotřebitelům zaručují, že vlna v daném výrobku nepochází ze zmrzačené ovce.

Brána k dětem preferuje vlněné produkty s certifikátem GOTS. Ten je udělován producentům vlny, kteří nepraktikují mulesing a zároveň splňují náročné požadavky na humánní chov. Vlna je úžasný přírodní materiál s řadou vlastností, které nemají ani nejmodernější umělá vlákna. V současnosti již přes dvacet procent australských chovatelů mulesing neprovádí, na Novém Zélandu byl již zakázán úplně. Věříme, že podporou uvědomělých chovatelů přispějeme k úplnému zákazu této kruté metody.

Značky s certifikátem GOTS:
Disana
Iobio
Lotties

Značky mulesing-free:
Manymonths
Surtex
Design socks

Použité zdroje:
http://www.peta.org.au/issues/clothing/cruelty-wool/mulesing-barbaric-unnecessary-cruelty
https://en.wikipedia.org/wiki/Mulesing
http://zachrana-zvirat.blogspot.cz/2011/03/mulesing-mrzaceni-ovci-v-australii.html

Další články

Komentáře

Přidat komentář

Související články

7x o kosmetice, které byste se měla v těhotenství vyhnout

Zatímco ještě před pár lety byla nalíčená a dokonale upravená nastávající maminka spíše výjimkou, dnes jsou požadavky krásy mnohem přísnější. Už žádné manželovo tričko, vlasy bez údržby a pleť alá […]

Káva – proč si uvařit první fair trade šálek

Pokud byste se narodili jako jeden z 25 milionů malých pěstitelů kávy, nečekal by vás zrovna příjemný život. Práce od nevidím do nevidím, neustálá hrozba, že úrodu poničí choroby, škůdci […]

EKO Láhve aneb Dejte sbohem jedovatým plastům!

Možná vás nebaví dvakrát týdně vláčet ke kontejneru tašku plnou prázdných PET lahví. Ještě spíš se vám za ně nechce zbytečně utrácet, když vám doma z kohoutku teče pitná voda. […]