Látkové vložky – přežitek, nebo luxus?

Malé úhledné barevné měkké balíčky, které velmi rádi na stáncích i v prodejně všichni vezmou do ruky, prohlížejí si je se zájmem a nadšením… ovšem jen do chvíle, než zjistí, že se jedná o látkové vložky. V tomto okamžiku někteří dokonce vložku štítivě odhodí naším směrem a vykřiknou „blé“. Když si ale vyslechnou způsoby jejich používání, často odchází s minimálně jedním kouskem na vyzkoušení.

„Látkové vložky jsem dostala od kamarádek k narozeninám. Že prý budu nadšená. Pochybovala jsem, ale měly pravdu. Když jsem si vzala látkovku poprvé, zapomínala jsem, že ji mám. Žádné tření igelitu na stehnech, tvrdé cosi mezi nohama, nic. Jen jako tlustší kalhotky. A ráno nezapáchaly. Jak jsou prodyšné, nedošlo k zapaření. A mě přesvědčilo. To že je musím namáčet a prát, je malá daň za pohodlí a zdraví,“ vysvětluje Kateřina, která látkovky používá víc než rok.

5 základních otázek o látkových vložkách:

1. Jak funguje jejich používání?
Látkové vložky jsou vyrobeny z různých materiálů – bambusu, bavlny, konopí. Uvnitř vložky nebo z její vnitřní strany bývá velmi často i vrstva PUL (polyester s polyuretanovým zátěrem), která je nepropustná a zároveň prodyšná. Látkové vložky jsou opatřeny křidélky s patentky pro zapnutí na kalhotky. Na kalhotkách drží, nesjíždějí. Jsou diskrétní a velmi bezpečné na používání. Mění se stejně často jako klasické vložky či tampony.

2. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?P1090547
Vložky si můžete vybrat intimní – tenké, menší, bez PUL vrstvy. Denní – větší, obvykle s PUL vrstvou. Noční – dlouhé vložky opatřené PUL vrstvou. Intimní vložky se používají ke konci cyklu nebo při běžných dnech bez menstruace. Intimní vložky se také velmi často používají jako „pojistka“ při používání menstruačního kalíšku. Noční vložky používáme na noc nebo při silnějším krvácení na začátku menstruace. V případě velmi silného krvácení lze použít i dvě noční vložky. A denní vložky používáme dle potřeby v dalších dnech cyklu.

V dnešní době jsou již desítky výrobců látkových vložek, a proto doporučuji si vložky prohlédnout a vyzkoušet si i více typů, než si vyberete kompletní výbavičku z vámi nejoblíbenějšího typu, střihu a výrobce.

„Mě zaujaly látkové slipky. U umělohmotných mi začalo vadit množství odpadu, který jejich používáním produkuji. Je to sice jen malá vložtička denně, ale za měsíc už je to docela hromada. Tak jsem si řekla, že zkusím slipky. Ty se tolik neušpiní a jednou týdně je přemáchnout s bílým prádlem nebude problém. O tom, že bych je používala i během menstruace, mě vůbec nenapadlo. Teď je nosím skoro pořád, jen na první dva dny, kdy hodně krvácím, používám kalíšek. Ze značek mám dobrou zkušenost s Imse Vimse, jsou hezky štíhlé a hebké, takže žádná plína,“ vysvětluje své zkušenosti pětatřicetiletá Jana.

3. Jakým způsobem o ně pečujeme?
Po použití je můžeme skladovat několik hodin (případně dní) v prodyšných taštičkách, případně pytlících na pleny, které jsou vyrobeny opět z prodyšného PUL materiálu. V koupelně je pak namočíme do studené vody a necháme odmočit. Vypereme je společně s dalším prádlem v pracím prášku (ideálně ekologickém) bez použití aviváže na šedesát stupňů.

Vyberete-li si bílé látkové vložky, můžete do praní použít i žlučové mýdlo nebo sůl na skvrny. Vložky s potisky nepouští barvy, takže je můžete prát s jakýmkoliv dalším prádlem. Po vyprání je pověsíte na sušák, kde schnou cca 12–24 hodin a znovu použijete nebo schováte na další cyklus.

Pro praní lze používat i síťky na prádlo, které se využívají na látkové pleny nebo na praní jemného prádla. V síťce, kterou máme připravenou v nádobě (v kyblíku) skladujeme vložky a pak je společně i se síťkou vložíme do pračky. Výhodou je, že nemusíte na vložky přímo sahat.

4. Používají se jen na doma nebo po celou menstruaci?
Některé ženy kombinují používání látkových vložek s menstruačním kalíškem nebo naopak s používáním konvenční dámské hygieny. Můžete tedy nosit látkové vložky jen na doma a mít tak zajištěný komfort a velké pohodlí v čase stráveném doma.

Je však možné zažívat tento komfort i během celého dne, ať jste kdekoliv. Stačí mít s sebou praktický pytlík nebo taštičku na vložky (z prodyšného PUL materiálu), kde máte připravené čisté vložky a kde máte i oddělenou část na použité vložky.

5. Kolik potřebuji kusů?
Pro vyzkoušení můžete mít klidně jeden kus, ideálně jeden kus od každého typu (denní, noční, intimka). Pro používání během celé menstruace však doporučujeme mít minimálně 25 kusů. Čím víc jich máte, tím méně často je musíte prát.slipovka-candy

Vložky vydrží stovky a stovky praní, takže výbavička vydrží minimálně pět let až maximálně na deset let. Pokud se zachází špatně s PUL materiálem (moc se natahuje, dává se do sušičky, suší se na topení), snižuje se tím jejich životnost.

Proč vyzkoušet látkové vložky?
– šetří peníze
– šetří přírodu
– jsou velmi pohodlné
– jsou spolehlivé
– jsou i pro ženy, kterým nesedí kalíšek
– dají se kombinovat s dalšími dámskými potřebami
– máte větší kontakt se svým tělem a svým cyklem

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Nebezpečná svůdnost – rtěnky a spol.

„Ústa krásné ženy jsou květinou, která láká mnoho motýlů“ – autor tohoto řeckého přísloví by asi zíral, kolik odstínů rtěnek, lesků a balzámů dnes ženy nosí na rtech. A možná […]

Šátky na nošení dětí a móda

Dítě nesené v šátku? Zatímco ještě před pár lety bylo něco takového k vidění leda v nějakém exotickém cestopisu, dnes není problém potkat ve městě cestou do práce i několik […]

Ženské dostaveníčko v Bráně – téma Čich

Druhému Ženskému dostaveníčku přálo i rozmarné májové počasí – po slunečném dni následoval příjemně vlahý večer. Zatímco organizátorky dolaďovaly květinovou výzdobu a aranžmá lákavých dobrot, už se scházely první z […]