“Já teď vydělávám hlavně na plínky, to je neuvěřitelné, kolik stojí balík pemprsek,” povzdychl si náš kamarád – novopečený otec malého Petříka. Přebalování do jednorázových plen dokáže spolykat nečekaně velkou část rodinného rozpočtu. I zde ale existují levnější varianty. Pokud si netroufáte na bezplenkovou komunikační metodu, můžete vyzkoušet moderní látkové pleny, které jsou nejenom ekonomičtější, ale i zdravější a ekologičtější než jejich jednorázová konkurence.
1. Pořizovací náklady
Výbavičku z moderních látkových plen si můžete poskládat i s ohledem na její pořizovací cenu.
Nejlevnější je varianta cca 80 kusů klasických čtvercových plen a 8 kusů svrchních kalhotek, kterou můžete zakoupit už za zhruba 5 000 korun. Kalhotky nemusíte kupovat najednou, pro začátek vám stačí 3 až 4 kusy. Další velikosti doplníte podle potřeby. Nevýhodou této sestavy je práce navíc při skládání plen a také jejich nižší savost.
Střední cestou je nakombinovat čtvercové nebo vícevrstvé rovné pleny s dražšími vše v jednom či kalhotkovými plenkami. V tomto případě se pořizovací cena výbavičky pohybuje kolem 9 000 korun.
Nejnákladnější a zároveň nejjednodušší na užívání je výbavička složená výhradně z plenek vše v jednom. Za 20 kusů utratíte zhruba 13 000 korun.
Podrobné informace o jednotlivých druzích plen, jejich výhodách i údržbě se dozvíte v našem článku Látková výbavička šitá na míru. Připravili jsme pro vás také fotoinspiraci Jak poskládat výbavičku z moderních látkových plen.
2. Praní
Dítě plenky potřebuje zhruba dva a půl roku. První dva roky je nutné prát jednou za dva až tři dny, poslední půlrok už většinou jen jednou týdně. Průměrná cena za jedno praní – voda, elektřina a prací prášek – se pohybuje kolem 13 korun¹, za plenkovací období to dělá zhruba 3 700 korun.
Počítá se přitom s pračkou energetické třídy A a praním na 60°C, což je dostatečná teplota z hygienického i ekonomického hlediska. Tuto částku samozřejmě mohou ovlivnit aktuální sazby za vodu či elektřinu (lze prát na noční proud) i cena konkrétního pracího prostředku. Musíme také počítat s časem navíc, který nám údržba plen zabere.
3. Porovnání s jednorázovými plenkami
Průměrná cena za jednorázovou plenku je 4 koruny 70 haléřů. První dva roky je dítě třeba přebalit zhruba 7x denně, další půlrok už jen 2x denně. Tak se dostáváme k úctyhodnému číslu 5 475 plenek, než se dítě naučí chodit na nočník, za které rodiče utratí téměř 26 000 korun. A to nepočítáme náklady na dopravu takové kupy plen z obchodu domů, ani na jejich pozdější likvidaci, která představuje značnou zátěž pro životní prostředí.
Pokud zvolíte látkové pleny, náklady na jejich pořízení a praní se pohybují od zhruba 9 000 do 16 500 korun. Takže i případě nejnákladnější varianty “vše v jednom” uspoříte příjemných zhruba 10 000 korun. Pokud se rozhodnete pro nejlevnější čtvercovky, je to až 17 000 korun. Dětský zadeček se v látkových plenkách navíc cítí mnohem lépe než v jednorázovkách, které obsahují dráždivé gely a bělidla.
4. Látkové pleny a druhé dítě
Neopominutelným bonusem látkové výbavičky je, že ji při narození druhého potomka stačí jen vytáhnout ze skříně. Některé kousky pravděpodobně dvouapůlletý zápřah nevydrží, ale i tak je do obnovy většinou třeba investovat jen 1 000 až 2 000 korun.
U jednorázových plen si ale opět připravte 26 000 korun/dítě. Celková úspora při používání látkových plen u dvou sourozenců se tak, při započítání nákladů na praní, může pohybovat mezi 30 000 až 38 000 korunami, v závislosti na složení výbavičky a způsobu údržby.
5. Úspora díky bazárku
Další výhodou látkových plen je, že zachovalé kousky můžete prodat svým známým, na burzách s potřebami pro děti či přes internetové bazárky. Platí to i o plenkách, které vašemu dítěti svým střihem úplně nesednou.
Pokud se o moderních látkových plenách a jejich používání chcete dozvědět více, doporučujeme vám články v našem Magazínu a kurzy, které pravidelně pořádáme na našich pobočkách. Látkování zdar! 🙂
¹Podle výpočtů společnosti Bamboolik.
Nesouhlasím s informaci, ze je pleny možné prát jednou týdne. Použitým latkovym plenam neprospívá dlouhé skladování a ani z hygienického hlediska si myslím, ze to není vhodne. Dcera ma pleny pouze na odpolední spaní a noc a pleny peru každé dva výjimečně tři dny.