Aniball – “balónek” pro snadnější porod

Aniball je zdravotnický prostředek, který slouží k předporodní přípravě a regeneraci svalstva po porodu. Účinným způsobem napomáhá aktivaci svalů pánevního dna, pozitivně stimuluje poševní svalstvo a procvičuje střídavě napínání a uvolnění hráze během předporodní přípravy. Díky cvičení s touto pomůckou může žena také zjistit, v jaké poloze jí bude porod nejlépe vyhovovat. Aniball patří mezi efektivní pomůcky na posílení svalů pánevního dna pro ženy trpící inkontinencí.

Co je největším přínosem tohoto cvičení?

Cvičení s Aniballem prokazatelně přináší, podstatně nižší riziko natržení či nástřihu hráze při porodu, významné zkrácení 2. doby porodní, sníženou potřebu použití medikace proti bolesti, fyzickou a psychickou přípravu k porodu, pocit kontroly nad vlastním tělem, nácvik maximálního vědomého uvolnění svalů pánevního dna k porodu, přípravu hráze na obvod hlavičky při porodu, posílení svalstva pánevního dna po porodu, prevence inkontinence moči. Začít můžete od ukončeného 36. týdne, stačí 15 minut denně.

Je možné se na porod připravit?

Určitě ano a důvodů je mnoho. Za prvé dobrá tělesná a psychická příprava při samotném porodu dává pocit bezpečí, jistoty a sebedůvěry. Je pak mnohem jednodušší naslouchat svému tělu i dítěti. Za druhé dobrý přístup k porodu výrazně zlepšuje jeho průběh a pravidelné cvičení pomůže zlepšit porodní proces.

Co je epiziotomie (nástřih hráze)? Proč a kdy se provádí?

Jde o chirurgický zákrok v oblasti perinea – hráze (oblast mezi pochvou a konečníkem) prováděný výlučně v druhé době porodní. Jsou případy, kdy je epiziotomie nevyhnutelná nebo prospěšná, ale často se však nástřih provádí rutinně. V českých porodnicích je tato praxe bohužel velmi častá, a to zejména u žen, které rodí poprvé. Ze statistik vyplývá, že je v Česku nastřižena každá druhá žena. Přitom akceptovatelná míra nástřihu dle doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace) by se měla pohybovat kolem 10 %, tj. nástřih by měl být proveden maximálně jedné z deseti žen.

Z naší vlastní statistiky vyplývá, že byl nástřih proveden 5 % žen, které s Aniballem cvičily. Aniball doporučují lékaři, porodní asistentky, duly i porodnice.  Tisíce zkušeností maminek z ČR i Slovenska efekt tohoto cvičení jen dokazují.

Může žena rodička nástřih hráze nějak ovlivnit?

V rámci přípravy na porod je dobré se podívat na nejnovější standardy předporodní péče. Dozvíte se z nich, mimo jiné, že žádná nemocnice v ČR nemůže provádět epiziotomii rutinně. Žena má právo na informovaný souhlas i na informované odmítnutí. V porodním plánu může svůj postoj k nástřihu jasně prezentovat. Zdravotníci jsou povinni respektovat její předem vyslovené přání.

Existuje klinická studie, která by potvrdila efekt cvičení s Aniballem?

Ano, klinická studie nazvaná „Antepartální možnosti prevence epiziotomie a ruptury hráze při porodu“ vznikala v období od února 2014 do listopadu 2015 v Nemocnici Český Krumlov. Cílem studie bylo zhodnotit efekt jednotlivých metod, používaných v těhotenství jako prevence poranění hráze, na výskyt porodního poranění u prvorodiček. Výsledky studie ukázaly významné snížení počtu epiziotomií a vaginálních operačních porodů ve skupině žen používajících Aniball. Ze studie jasně vyplývá, že používání Aniballu představuje pro rodičku jednoznačný benefit.

Nemůže se kvůli tréninku pochva rozšířit trvale?

Ne, je tomu právě naopak. Tato mylná informace bohužel často vede k rezignaci na cvičení. Svaly pánevního dna jsou složeny z mnoha mikroskopicky malých vláken. Tato vlákna se při svalové kontrakci stahují díky působení dvou látek – aktinu a myozinu. Ke stažení dochází pouze tehdy, jsou-li svaly trénovány opatrně a zůstanou neporušené. Pokud se však během porodu svaly pánevního dna v průběhu zhruba 20–30 minut roztáhnou o 300 %, vznikají mikroskopická zranění, která se v krátkém čase zajizví – toto už však znemožňuje pozdější stahování svalových vláken. K maximálnímu roztažení svalů pánevního dna dochází v momentu procházení hlavičky dítěte – svaly se roztáhnou trojnásobně z cca 3 na 10 cm. Proto je jasné, že netrénovaná svalová tkáň se může trhat. Cvičení s Aniballem je tedy nejen prevencí mikro traumat v průběhu porodu, ale i prevencí rutinního přestřižení svalů, což se děje při epiziotomii.

Jana Čurdová, porodní asistentka, dula říká: „Argumentace některých gynekologů o možném vytahání pochvy je nesmysl. Pochva je elastický orgán, který nejde vytahat. Skládá se ze záhybů a je plastická sama o sobě. Úkolem cvičení není ovlivňovat pochvu, ale svaly pánevního dna.“

Je tento typ cvičení (příprava porodních cest) něco nového?

Inspirací k vytvoření pomůcky bylo africké porodnictví, kde se ženy už od pradávna připravovaly k porodu pomocí speciální tykve zvané kalebasa. Její přirozený tvar umožňuje ženám vykonávat cvičení (podobně jako s Aniballem), které prakticky eliminuje riziko natržení. Jak je vidět – vracíme se ke kořenům.

Zkušenosti:

Petra B., maminka

Ve 40tt jsem měla nacvičeno 29 cm a v 40+3tt jsem s úplným přehledem porodila dceru Emmu. Jako prvorodička jsem měla delší první dobu porodní, tu jsem ale „rozchodila“ a přítel mě přesvědčil o tom, že mě nic nebolí  Když přišel čas na tlačení, vybrala jsem si využít porodní stoličku – ze cvičení s Aniballem jsem věděla, že nejlépe a nejrychleji jsem schopna balonek vytlačit v této pozici. Emma byla na 4 zatlačení na světě, byla jsem bez nástřihu a bez jediné oděrky. Porod jsme zvládli bez „drog“ proti bolesti, vše přirozenou cestou dle našeho porodního plánu s pomocí homeopatik a aromaterapie. Po 2 hodinách po porodu jsem odkráčela do sprchy a měla jsem pocit, že můžu jít domů. V porodnici jsem byla unikát a běhala jsem jako kdyby nic.

Petra S., maminka

Den před porodem jsem hladce nacvičila 31,2 cm. Prohlásila jsem, že můžeme rodit, a ještě tu noc jsme jeli :-). Po dlouhém 16 hodinovém porodu, kdy jsem se bohužel pomalu otevírala, došlo konečně na fázi tlačení a já věděla, že to dám a že je tu konečně něco, na co jsem připravená – TLAČENÍ A VYPUZOVÁNÍ. Během asi 3 kontrakcí a cca 4 zatlačení, vyklouzla ven jako blesk (pan doktor si málem nestihl nasadit rukavice), krásná holčička. Vážila 2850 g a obvod hlavičky měla 32 cm. A já? Samozřejmě bez jakéhokoliv poranění!  Po krásném dvouhodinovém “tuleníčku” s miminkem na bříšku jsem si po svých odkráčela do sprchy. Nic mě nebolelo, nepálilo… Poté jsem si v klidu sedla ke stolu k večeři, abych doplnila energii a hned byla schopná se o miminko starat. Běhala jsem po oddělení jako laňka a všichni jen kulili oči.
Ještě se zmíním o stavu po šestinedělí. Vše se vrátilo do původního stavu. Nemám nic vytahaného (to jsem četla jeden směšný argument proti cvičení s Aniballem). Moje lékařka se divila, že mám prý vagínu jako novou :-). No a ocenil to i manžel :-).  V současné době chválím Aniball, kudy chodím, a doporučuji všem svým těhotným kamarádkám a známým. Zařekla jsem se, že pokud mi pomůže, budu to dělat. Takže asi tak. Za mě palec nahoru a jedna z nejlepších investic mého života!“

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář