Ahinsa shoes – boty třikrát etické

V poslední době vzrůstá obliba českých a etických produktů. Barefootové boty Ahinsa shoes se ručně vyrábí v Česku, hlavně z tuzemských materiálů, za férových podmínek vůči zaměstnancům, jsou veganské, 20 korun z každého páru putuje na výsadbu a ochranu stromů a hlavně vašim nohám dopřejí maximální pohodlí. Jak tento unikátní projekt vznikl a jak se mu daří? Ptali jsme se “otce” značky Ahinsa shoes fyzioterapeuta Lukáše Klimpery.

S barefoot botami jste se prý seznámil už při studiích, za jak dlouho poté jste je začal vyrábět?
N
adchla mě fyzioterapeutka Clara Lewitová, s jejímž konceptem jsem se poprvé setkal až ke konci studií před státnicemi. Její seminář byl dobrovolný, od pondělí do čtvrtku, a v pátek mě čekal první, ale zároveň i poslední termín nejtěžší zkoušky celého semestru z patologické fyziologie.lukas-klimpera
Stále jsem ji vzhledem k její náročnosti odkládal, a tak na mě zbyl poslední termín – kdybych neuspěl, musel bych opakovat celý semestr. Měl jsem proto v plánu přijít se na Clařin kurz podívat jen první den, abych měl povědomí, o čem je její koncept, a zbytek týdne se doma učit.
Ale seminář mě uchvátil natolik,  že jsem na něm byl každý den od rána do večera a doslova jsem hltal každé slovo, každé gesto, každou myšlenku… Konečně něco, co mi dávalo smysl! Byl jsem z toho v takové euforii, že jsem se na zkoušku z patologické fyziologie vůbec neučil… a nakonec to dobře dopadlo.
Po studiích jsme se odstěhovali z Prahy do obce kousek od Zlína. A to už jsem neměl šanci, Zlín mě natolik inspiroval, že jsem musel začít.

Jak vypadaly první pokusy a kde jste našel zázemí?
První pokusy byly velice zajímavé (úsměv). Přemýšleli jsme a hledali, jak botu vlastně vyrobit. Zkoušeli jsme dělat střihy, šít svršky, lepit podrážky… ale brzy jsme zjistili, že potřebujeme profesionální výrobu, a tak jsme začali pátrat po kontaktech ve Zlíně a okolí.

Měl už jste tehdy vizi, že budete boty vyrábět nejen pro sebe?
Ano, poté co jsem sám na sobě zažil všechny výhody bosé chůze či chůze v barefoot obuvi, jsem chtěl takové boty vyrábět také pro ostatní. Přišlo mi to najednou mnohem smysluplnější než se věnovat jen samotné rehabilitaci v ordinaci. Vždyť každý může mít naprosto dokonalou a přirozenou rehabilitaci doslova každým krokem.

Co vlastně znamená název Ahinsa shoes?
Ahinsa je starý védský výraz, který lze přeložit jako “nenásilí”. Odráží tři základní principy našeho projektu:_img_2735
– bez násilí na našem zdraví, aby nohy mohly fungovat co nejvíce přirozeně
– bez násilí na zvířatech – boty jsou 100% veganské, neobsahují části zabitých zvířat
– bez násilí na lidech – snažíme se o “fair trade” etickou výrobu

Co všechno bosonohé boty změnily ve vašem životě?
Doslova vše (úsměv). Ahinsa shoes se staly naším životem.

 Co vás na této práci nejvíc baví – návrhy, testování, kurzy a konzultace…?
Miluji vše co je kreativní, vše co „žije“ – nové modely, nové návrhy, projekty, technologie…

V kolika lidech začínala výroba a kolik lidí se dnes podílí na vzniku bot Ahinsa shoes? Kde je vyrábíte?
Začínal jsem sám a nyní je nás plus mínus deset. Boty vyrábíme v Koryčanech na jižní Moravě, když nestíháme, s šitím svršků nám pomáhají dvě externí firmy.

Jak dlouho trvá příprava nového modelu a co všechno obnáší?
To záleží především na jeho složitosti, na tom, co od něj očekáváme i jak moc se liší od ostatních modelů. Zkrátka od jednoho dne po půl roku.
Ale ve skutečnosti je to nikdy nekončící proces. Jednotlivé modely neustále upravujeme, ladíme a vylepšujeme, především na základě zpětné vazby od našich zákazníků a na základě výsledků našeho neustálého testování.

Můžete odhadnout, kolik párů Ahinsa shoes už jste vyslali do světa? Vyvážíte je i do zahraničí? _img_3416
E
xportujeme již do USA, Velké Británie, Německa, Rakouska, Nizozemí a na Slovensko. Ale přesná čísla vám neprozradím, to je naše obchodní tajemství (úsměv).

Máte nějakou vizi do budoucna, o kterou byste se chtěl podělit?
Plánů a vizí je veliké množství. Co se bot týče, chceme nabídnout modely pro co nejširší spektrum zákazníků – od ekologických, zcela recyklovaných bot, po vysoce módní modely se zlatými řetízky a krystaly Swarovski. Nechte se překvapit (úsměv).

Pokud vás fenomén barefoot zaujal, Lukáš Klimpera doporučuje nové video Clary Lewotové O bosé chůzi, v němž se dozvíte, proč podpatky a tvrdé podrážky vyměnit za pohodlné a nohy netýrající botky.

S Lukášem Klimperou se můžete osobně setkat i v Bráně k dětem, zejména v brněnské pobočce. Nabídku jeho kurzů zaměřených na nejen na bosou chůzi a běh, ale i řešení zdravotných potíží souvisejících právě s chůzí najdete ZDE. Boty Ahinsa shoes si můžete objednat ZDE.

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Fyzioterapeut Martin Vala o nošení dětí

 Na vyhledávaného brněnského fyzioterapeuta Martina Valu jsem se poprvé obrátila soukromě. Jeho profesionální a zároveň lidský přístup mne natolik zaujal, že jsem se rozhodla oslovit ho ještě jednou a to, […]

EKO Láhve aneb Dejte sbohem jedovatým plastům!

Možná vás nebaví dvakrát týdně vláčet ke kontejneru tašku plnou prázdných PET lahví. Ještě spíš se vám za ně nechce zbytečně utrácet, když vám doma z kohoutku teče pitná voda. […]

Ergobag – skutečně zdravá školní taška

Učebnice, sešity, penál, svačina, pití… ačkoliv by děti měly nosit maximálně desetinu své hmotnosti, taška českého prvňáčka většinou váží čtyři až pět kilo, tedy i dvakrát více. Na rodičích proto […]