V poslední době vzrůstá obliba českých a etických produktů. Barefootové boty Ahinsa shoes se ručně vyrábí v Česku, hlavně z tuzemských materiálů, za férových podmínek vůči zaměstnancům, jsou veganské, 20 korun z každého páru putuje na výsadbu a ochranu stromů a hlavně vašim nohám dopřejí maximální pohodlí. Jak tento unikátní projekt vznikl a jak se mu daří? Ptali jsme se “otce” značky Ahinsa shoes fyzioterapeuta Lukáše Klimpery.
S barefoot botami jste se prý seznámil už při studiích, za jak dlouho poté jste je začal vyrábět?
Nadchla mě fyzioterapeutka Clara Lewitová, s jejímž konceptem jsem se poprvé setkal až ke konci studií před státnicemi. Její seminář byl dobrovolný, od pondělí do čtvrtku, a v pátek mě čekal první, ale zároveň i poslední termín nejtěžší zkoušky celého semestru z patologické fyziologie.
Stále jsem ji vzhledem k její náročnosti odkládal, a tak na mě zbyl poslední termín – kdybych neuspěl, musel bych opakovat celý semestr. Měl jsem proto v plánu přijít se na Clařin kurz podívat jen první den, abych měl povědomí, o čem je její koncept, a zbytek týdne se doma učit.
Ale seminář mě uchvátil natolik, že jsem na něm byl každý den od rána do večera a doslova jsem hltal každé slovo, každé gesto, každou myšlenku… Konečně něco, co mi dávalo smysl! Byl jsem z toho v takové euforii, že jsem se na zkoušku z patologické fyziologie vůbec neučil… a nakonec to dobře dopadlo.
Po studiích jsme se odstěhovali z Prahy do obce kousek od Zlína. A to už jsem neměl šanci, Zlín mě natolik inspiroval, že jsem musel začít.
Jak vypadaly první pokusy a kde jste našel zázemí?
První pokusy byly velice zajímavé (úsměv). Přemýšleli jsme a hledali, jak botu vlastně vyrobit. Zkoušeli jsme dělat střihy, šít svršky, lepit podrážky… ale brzy jsme zjistili, že potřebujeme profesionální výrobu, a tak jsme začali pátrat po kontaktech ve Zlíně a okolí.
Měl už jste tehdy vizi, že budete boty vyrábět nejen pro sebe?
Ano, poté co jsem sám na sobě zažil všechny výhody bosé chůze či chůze v barefoot obuvi, jsem chtěl takové boty vyrábět také pro ostatní. Přišlo mi to najednou mnohem smysluplnější než se věnovat jen samotné rehabilitaci v ordinaci. Vždyť každý může mít naprosto dokonalou a přirozenou rehabilitaci doslova každým krokem.
Co vlastně znamená název Ahinsa shoes?
Ahinsa je starý védský výraz, který lze přeložit jako “nenásilí”. Odráží tři základní principy našeho projektu:
– bez násilí na našem zdraví, aby nohy mohly fungovat co nejvíce přirozeně
– bez násilí na zvířatech – boty jsou 100% veganské, neobsahují části zabitých zvířat
– bez násilí na lidech – snažíme se o “fair trade” etickou výrobu
Co všechno bosonohé boty změnily ve vašem životě?
Doslova vše (úsměv). Ahinsa shoes se staly naším životem.
Co vás na této práci nejvíc baví – návrhy, testování, kurzy a konzultace…?
Miluji vše co je kreativní, vše co „žije“ – nové modely, nové návrhy, projekty, technologie…
V kolika lidech začínala výroba a kolik lidí se dnes podílí na vzniku bot Ahinsa shoes? Kde je vyrábíte?
Začínal jsem sám a nyní je nás plus mínus deset. Boty vyrábíme v Koryčanech na jižní Moravě, když nestíháme, s šitím svršků nám pomáhají dvě externí firmy.
Jak dlouho trvá příprava nového modelu a co všechno obnáší?
To záleží především na jeho složitosti, na tom, co od něj očekáváme i jak moc se liší od ostatních modelů. Zkrátka od jednoho dne po půl roku.
Ale ve skutečnosti je to nikdy nekončící proces. Jednotlivé modely neustále upravujeme, ladíme a vylepšujeme, především na základě zpětné vazby od našich zákazníků a na základě výsledků našeho neustálého testování.
Můžete odhadnout, kolik párů Ahinsa shoes už jste vyslali do světa? Vyvážíte je i do zahraničí?
Exportujeme již do USA, Velké Británie, Německa, Rakouska, Nizozemí a na Slovensko. Ale přesná čísla vám neprozradím, to je naše obchodní tajemství (úsměv).
Máte nějakou vizi do budoucna, o kterou byste se chtěl podělit?
Plánů a vizí je veliké množství. Co se bot týče, chceme nabídnout modely pro co nejširší spektrum zákazníků – od ekologických, zcela recyklovaných bot, po vysoce módní modely se zlatými řetízky a krystaly Swarovski. Nechte se překvapit (úsměv).
Pokud vás fenomén barefoot zaujal, Lukáš Klimpera doporučuje nové video Clary Lewotové O bosé chůzi, v němž se dozvíte, proč podpatky a tvrdé podrážky vyměnit za pohodlné a nohy netýrající botky.
S Lukášem Klimperou se můžete osobně setkat i v Bráně k dětem, zejména v brněnské pobočce. Nabídku jeho kurzů zaměřených na nejen na bosou chůzi a běh, ale i řešení zdravotných potíží souvisejících právě s chůzí najdete ZDE. Boty Ahinsa shoes si můžete objednat ZDE.
Komentáře
Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)