5 tipů na klidné Vánoce s dětmi

Zdravím Vás a sdílím tipy, jak prožít klidné Vánoce, i když máte malé děti:dscn5710

1. Cukroví
Zásadní je začít včas, tedy třeba už v listopadu, ale i na poslední chvíli se toho dá spousta stihnout. Pusťte se třeba do datlových kuliček, kde nemusíte hlídat, aby Váš potomek neochutnával těsto se syrovým vajíčkem. Jsou zdravé, tvarování a obalování zvládnou i menší děti a nemusí se péct. Obalují se v kokosu, karobu, kakau, rozpuštěné čokoládě i práškovém čaji matcha – každá kulička může být jiná. Recept pro inspiraci najdete ZDE.

2. Úklid
Platí opačné pravidlo – je třeba začít co nejpozději, ideálně až potom, co máte hotové cukroví. Dětem můžete svěřit spoustu činností – třeba vydrhnout dlaždičky v koupelně. Berte to jako hru a nechte je namíchat vlastní úklidový prostředek – písek z jedlé sody s jablečným octem, který je ekologický a šetrný i k jejich pokožce. Pokud máte sodu v kilogramovém balení, vystačí Vám i na těsto na vánoční ozdoby – hrnek jedlé sody, hrnek kukuřičného dscf0774škrobu a hrnek vody a za stálého míchání zahříváte, až vznikne kompaktní těsto. Z něj pak tvarujte, vykrajujte, plácejte ozdoby a nechte na vzduchu proschnout nebo upečte v troubě.

3. Stromeček
Udělejte si rituál ze získávání vánočního stromu – ať už ho nesete v kyblíku ze zahrady nebo kupujete v obchodě. Nám dal dárek manželův dědeček, který asi před 20 lety zasadil na svojí zahradě několik desítek jehličnanů, a tím celé rodině zajistil zásobu vánočních dekorací na spoustu let.
Od začátku adventu si moje holky hrají s ozdobami na stromeček. Mají je volně v krabici a zdobí jimi nafukovacího koně, pokojové květiny i samy sebe. Když přijde den D, věnují dekorace stromečku, protože už je mají dostatečně “ohrané”. Doporučuju, abyste se vyhnuli křehkým skleněným baňkám a zdobili stromek s ohledem na děti. Třeba ozdobami ze sody a nebo papíru.

4. Dárky
Zkuste se zamyslet – kolik dárků, které jste dostali jako malí, si pamatujete? Já si pamatuju kočárek pro panenky, aktovku do školy a walkmana. Když každý dostane jeden nebo dva kousky, ale rozbalí je pomalu, všem je předvede a poděkuje Ježíškovi, máme rozbalování i na hodinu. Vždyť do každé knížky je potřeba se hned začíst, stavebnici vyzkoušet, šaty obléknout, cédéčko poslechnout. Aspoň kousek. Užijte si to, vždyť jste si dali tolik práce s výběrem.dscf0650
Více o tradičních rituálech a zvycích najdete třeba v této krásné Vánoční knížce.

5.Vánoční atmosféra
Zaveďte speciální pravidla, která platí jen o Vánocích. Já si pamatuji sváteční dopoledne strávená s rodiči a sestrou na gauči v pyžamu, cukroví ke snídani a společné sledování pohádek v televizi. Táta vždycky brečel, protože je romantická duše a všechny pohádky ho dojímají. Dneska televizi nemáme, zato je bohatá nabídka pohádek na DVD. Už se těším, jak se rozvalíme na gauč a pustíme si něco pěkného. A budeme si užívat prostou přítomnost.

Přeju Vám  krásné svátky a těším se, až mi do Brány přijdete vyprávět své zážitky!

Alžběta Šperglová, vedoucí plzeňské Brány k dětem

dscn7360

Že se s paní Alžbětou ještě neznáte? Rádi vám ji představíme:

Ahoj, jmenuju se Bětka a jsem maminka tří holčiček. Tu nejmladší, které říkáme Juki, můžete potkat v Bráně k dětem v Plzni. Tráví tam se mnou celý den a nadšeně vítá všechny děti, které se k nám přijdou podívat. Hned je bere za ruku a vodí do místnosti s kobercem, kde dvakrát do týdne probíhají různé kurzy pro současné i budoucí maminky. Když máme volno, rozkládáme koleje a vláčky. Zatímco si děti hrají, dospělí se mohou v klidu seznámit se sortimentem. Brána k dětem má heslo “nákup všemi smysly” – není nad to si zboží pořádně osahat a očichat.

Nejraději prodávám šátky na nošení dětí. Svůj první jsem si pořídila před sedmi lety, když jsem čekala první dceru. Tehdy jsme bydleli v Českých 35142-penize-nebo-zivotBudějovicích, kde byl krámek se šátky. Mohla jsem si jeden hned vyzkoušet a paní prodavačka mi poradila s délkou i úvazem. Na výběr bylo pět barev, zvolila jsem červený, že bude Johance nejvíc připomínat dělohu.

S látkovými plenkami to bylo podobné – opět jsem si zašla do specializovaného obchodu, kde se mi pán asi půl hodiny věnoval a trpělivě předával svoje zkušenosti. Po přestěhování mi chybělo místo, kam bych mohla nasměrovat svoje těhotné plzeňské kamarádky, a tak jsem všechno vozila z Budějovic. A pak jsem jednou četla knihu Peníze nebo život od Tomáše Hajzlera a pochopila jsem, že pokud chci práci snů, musím si ji sama vytvořit.

Možná nejsem vhodný typ na prodavačku, protože jako minimalistka mám snahu zákazníkům všechny zbytečnosti rozmluvit už před nákupem, ale můžete to brát jako výhodu – pokud Vám něco doporučím, mám to sama ozkoušené. Třeba kojicí trička, přírodní kosmetiku nebo menstruační kalíšek. Také dřevěné hračky a knížky do sortimentu vybírám podle toho, co by se mi líbilo, kdyby dostaly moje holky.

Přijďte někdy na kus řeči i s dětmi, probereme otázky kolem rodičovství, těhotenství a porodů nebo třeba chůze naboso a domácího vzdělávání. Ve všední dny máme otevřeno od 10 do 18 hodin a na zlatou neděli od 10 do 13. Najdete nás v Domě u Slunce na Roudné, u odbočky ke spodnímu parkovišti Kauflandu.

Budeme se na Vás obě těšit!

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Přirozené rodičovství a moudrost pralesa

Následující vyprávění se odehrává ve vesnici Meyo-ntem v oblasti Ma´an – v části Kamerunu. Lidé, kteří tam žili, jsou z klanu Eba – jednoho z 25 rodů kmene Ntumu – v překladu to znamená děti […]

3 věci, které se bez znakování nedozvíte

Zkuste si představit tuhle situaci… jste v cizí zemi a tamnímu jazyku už celkem dobře rozumíte, ale vaše výslovnost zatím není nic moc. Je dokonce tak špatná, že vám většinu […]

Praxe z domácího vyučování

Je to již osmý měsíc, co jsme začali učit naši dceru doma. Respektive, takovou dobu je dcera zapsaná oficiálně v kmenové škole jako domácí žák. Ráda bych s vámi sdílela […]