3 tipy, jak si usnadnit nošení

Začátky nošení miminek nemusí být snadné, i když později je to pro nás často naprosto každodenní, nepostradatelná a zároveň srdcová záležitost. Jak se přes prvotní úskalí v pohodě překlenout a moci těžit z nesčetných benefitů nošení, se s námi podělila blogerka Adéla alias Felklice, která je maminkou téměř půlročního syna.

Setkávám se s názorem, že nosit děti je zbytečně složité. I mně to tak připadalo. Všechny ty úvazy, různé druhy šátků, protiřečící si názory na vertikální a horizontální polohu nošení, uf. Není prostě lepší dítko šoupnout do kočárku a celé nošení uložit k ledu, případně odložit na pozdější dobu? Po svých zkušenostech už věřím, že pokud jste odhodláni nošení dát šanci, stojí to za to. Byla by ale škoda, kdyby vás první nezdary odradily natolik, že by šátek skončil ve skříni a dítě v korbě kočáru. Dala jsem proto dohromady pár tipů, které vám jako nosícím rodičům usnadní život.

1. Kupte si kvalitní šátek

Asi to neuslyšíte rádi, jenže je to pravda prověřená generacemi nosících matek. Kvalitní šátek vám bude dobře sedět, bude prodyšný, bude se dobře dotahovat a nosit a taky může být velmi pěkný na pohled. Pořízení šátku je možné přirovnat ke koupi auta. Je to věc, kterou budete používat velmi často (věřte mi, že to tak nakonec dopadne, i když si teď třeba říkáte, že vyrazíte se šátkem jednou, maximálně dvakrát do týdne) a tak se vyplatí do ní investovat.

Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jste si auto pořizovali. Určili jste si rozpočet, dohodli se, co od auta očekáváte, porovnávali různé modely, pár favoritů jste vyzkoušeli, a nakonec jste vybrali vůz přesně pro vás. Podobný proces můžete absolvovat i s výběrem šátku a nebude to vůbec přehnané. Když chcete šátek využívat denně, potřebujete, aby vám vydržel, až bude dítko starší a zároveň se vám má aspoň trošku líbit, je absurdní očekávat, že takový šátek pořídíte super levně.

Bezpečné auto, které vás bude vozit dalších deset let a po první zimě se z karoserie nebude loupat lak a z disků pneumatiky, taky neseženete za pár tisíc. Kvalitní šátek vás sice celoroční plat stát nebude, tři až pět tisíc si ale připravte. Existují i půjčovny šátků, kde si můžete vašeho favorita nechat poslat domů a v klidu si ho osahat a otestovat. Přehledného průvodce výběrem toho správného šátku pro vás najdete tady.

2. Najděte ten správný úvaz a dodržujte zásady zdravého nošení

Až vám šátek dorazí domů, můžete začít vázat. No jo, ale jak? Úvazů opravdu existuje nepřeberné množství a může být těžké se jen podle textového návodu či videa úvaz správně naučit. Brána k dětem poskytuje kurzy vázání, kde vás naučí zásady zdravého nošení a úvazy s vámi i nacvičí. Další možností je vyhledat nosící maminky, které mají na Facebooku lokální skupiny po celé republice a pořádají pravidelně srazy (do vyhledávání zadejte “nošení dětí/ nosíme děti”…).  Zkušené maminky každé nové nošence rády pomohou.

Pokud se chcete v úvazech nejprve trochu zorientovat, máme tu Youtube. Moje oblíbenkyně, která má videa v dobré kvalitě a hezky úvazy popisuje, je vonzino1. S malým miminkem je podle mých zkušeností dobré začít křížem s kapsou uvnitř, což je opravdu univerzální úvaz použitelný i pro starší děti. Uvázat jde snadno, mimčo tam v pohodě umístíte a získáte nosící sebevědomí. Pak už je jen na vás, kam se posunete.

U nás se to mění. Momentálně je už pětiměsíční Filip trochu moc aktivní na kříž s kapsou uvnitř, takže experimentujeme. Doma nosíme ve dvojitém kříži nebo v batohu, venku pak teď v zimě v kříži s kapsou venku. Každý úvaz nám dává jiné možnosti. Je důležité to vyzkoušet a najít ten nejlepší úvaz právě pro vás dva.

U každého úvazu je klíčové dodržovat zásady zdravého nošení. V krátkosti si připomeňme, že jsou to následující doporučení:
– Pruh látky šátku má být roztažen od kolínka ke kolínku miminka
– Kolínka jsou výše než zadeček
– Záda miminka jsou zakulacená
– Šátek je pevně a stejnoměrně dotažen, takže se miminko nemůže hroutit do stran ani dozadu

3. Nepodceňujte vychytávky

Podělím se s vámi o dva malé triky, které mi usnadnily nosící život. Šikovnou a úplně jednoduchou vychytávkou je pro mě trojhránek do výstřihu. Než jsem ho objevila, synek se mi do výstřihu vždycky přilepil a dost nelibě to nesl. Takový trojhránek zvládnou zkušené švadleny ušít třeba i samy, my méně zdatné si jej zakoupíme a bude se nám v létě i v zimě nosit o něco méně upoceně.

Trikem do zimy jsou kšandy na sepnutí vaší bundy přes navázané miminko (viz foto). Vane vám pod bundu severák? Stačí si koupit klipsy na kšandy, našít je na širokou gumu a máte spínátko za pár kaček, díky kterému vám bude teploučko.
Těším se na příště,

Vaše Felklice

www.felklice.cz

Náš tip:
Na našem webu naleznete spoustu kvalitních šátků, ve kterých bude příjemně nosit. 
Prodáváme také speciální nosící oblečení, které vám nošení usnadní a zpříjemní. 
V začátcích nošení vám pomohou kurzy.
Doporučujeme Půjčovnu šátků a nosítek, kde můžete vyzkoušet nejrůznější nosící prostředky.

 

Další články

Komentáře

Zatím tu nic není... Ale můžete být první! :)
Přidat komentář

Související články

Co byste měli vědět o nošení v šátku?

Šátkovat, či nešátkovat? Nošení dětí v šátcích je v našich končinách stále oblíbenější, pořád ho ale obestírá řada otázek i naprostých mýtů. Proto jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastější […]

Česká pediatrická společnost a nošení dětí

Definice termínů: Klokánkování – angl. kangaroo mother care (KMC) Standardizovaná metoda, využívající v péči o předčasně narozené děti a/nebo děti s nízkou porodní hmotností bezprostřední kontakt mezi novorozencem a matkou (event. otcem). […]

Kolébka, nebo vertikál?

Maminky, které začínají s nošením dětí, si často kladou otázku, jak nosit dítě zdravým a bezpečným způsobem. Hledají úvaz, ve kterém bude všechno v pořádku. V současné době existují dva hlavní názorové […]